NLC: Odborníci diskutovali o počítačom podporovanej optimalizácii manažmentu lesných porastov v podmienkach meniacej sa klímy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na záver riešenia projektu APVV-15-0413, Počítačom podporovaná optimalizácia manažmentu lesných porastov v podmienkach meniacej sa klímy (CAFMOCC), sa 17. decembra uskutočnil online seminár, ktorý umožnil prediskutovať dosiahnuté výsledky projektu v kruhu odbornej verejnosti.
Cieľom projektu bolo vyhodnotenie vplyvu rôznych typov manažmentu na vývoj lesných porastov v podmienkach stabilnej i zmenenej klímy s použitím rôznych softvérových nástrojov na simulovanie vývoja porastov na Slovensku. Dosiahnuté výsledky umožňujú optimalizáciu menežmentových zásahov a tvorbu schém najvhodnejších spôsobov obhospodarovania pre rôzne typy porastov. Hodnotenie vývoja porastov bolo zamerané na čo najširšie spektrum produkčných i mimoprodukčných vlastností lesných porastov.
Riešitelia projektu z Národného lesníckeho centra - Lesníckeho výskumného ústavu Zvolen, predstavili svoje prezentácie kolegom z NLC a Lesníckej Fakulty TU Zvolen. Priebežne bolo prítomných 15 diskutujúcich. Pod vedením zodpovedného riešiteľa, Mgr. Ivana Barku, PhD. sa kolektív v rokoch 2016 - 2020 venoval najmä:
- Optimalizácii postupov manažmentu lesa z hľadiska poskytovania komplexu produkčných a mimoprodukčných funkcií, očakávaného vývoja klímy a preferencií obhospodarovateľov lesa a ďalších zainteresovaných strán.
- Vývoju modelu pravdepodobnosti zničenia alebo poškodenia lesných porastov škodlivými činiteľmi a jeho integrácia do komplexného rámca optimalizácie manažmentu lesa.
- Vývoju pokročilých podporných softvérových nástrojov pre prognózu vývoja lesných porastov pri rôznom manažmente.
V prvej prezentácii Mgr. Ivan Barka, PhD. predstavil výsledky modelovania budúceho vývoja lesov a sekvestrácie uhlíka na regionálnej úrovni. Experimentálne modelovacie prístupy pri projektovaní prebudovy lesov prezentoval Ing. Ladislav Kulla, PhD. Doterajšie prístupy a využitie softvérových nástrojov na Modelovanie dynamiky lesa na úrovni krajiny, ako aj zamyslenie nad budúcim vývojom v tejto oblasti rozobral Doc. RNDr. Tomáš Hlásny, PhD. Ing. Vlastimil Murgaš, PhD. sa pozrel na využiteľné výsledky projektu pre prax vo svojej prezentácii Simulácia dopadov zmeny klímy na ekonomickú hodnotu lesov Slovenska.
Diskusia bola zameraná hlavne na odborné a technické otázky súvisiace s využívaným rôznych prístupov k modelovaniu vývoja lesa, reportovaniu uhlíkových zásob, softvérovým riešeniam modelovania vývoja lesa na úrovni krajiny, ale aj o diseminácii výsledkov pre tvorcov rozhodnutí a prax.
Ing. Zuzana Sarvašová, PhD.
Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav