NLC – LVÚ: Lesníctvo a drevárstvo sa stali jednou z priorít rozvoja
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V júnovom vydaní časopisu LES & Letokruhy predstavíme našim čitateľom Národné lesnícke centrum - Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene (NLC – LVÚ) v článku s názvom Rozhranie medzi výskumom, politikou a prevádzkou. O aktivitách, projektoch, zámeroch a úspechoch NLC - LVÚ, ktorý pred dvoma oslavoval 120. výročie svojho založenia, hovoria v článku poverený riaditeľ Ing. Marián Slamka, PhD. a vedúci Centra excelentnosti LignoSilva Dr. Ing. Tomáš Bucha. Na stránke Lesmedium.sk vám dnes ponúkame úryvok článku.
Mimoriadne dôležitá je pozícia ústavu ako odbornej autority a garanta pri definovaní priorít nového progamového obdobia 2021-2027, pri argumentácii a zdôvodňovaní potreby alokovania finančných prostriedkov potrebných pre rozvoja nášho sektora v línii Európska únia – Európska komisia – sektory – národné programy – projekty zo štrukturálnych fondov. Dr. Ing. Tomáš Bucha, ktorý má dlhoročné skúsenosti s prácou v týchto štruktúrach, hovorí, že LVÚ tak funguje ako rozhranie medzi výskumom, politikou a prevádzkou. „Vykonávame výskum a poskytujeme politickú podporu v záležitostiach, týkajúcich sa lesov a rozvoja lesnícko-drevárskeho sektora s použitím vedecky podložených informácií,“ dodáva T. Bucha.
Práve vďaka takto systematicky plnenej úlohe a pevnej pozícii LVÚ má lesníctvo a nadväzujúce spracovateľské odvetvia zastúpenie v jednej z piatich domén Stratégie hospodárskej špecializácie Slovenska (RIS3SK), nazvanej Zdravé potraviny a životné prostredie. Lesníctvo a drevárstvo sa tak stali jednou z priorít rozvoja s priamou väzbou na finančné prostriedky v štrukturálnych fondoch Európskej únie. V tejto súvislosti odborníci z LVÚ upozorňujú, že práve v tomto čase sa pripravuje aktualizácia RIS3SK 2021+. Je dôležité, aby si lesníci a drevári svoju pozíciu v strategických dokumentoch a štruktúrach obhájili a mohli tak čerpať finančné prostriedky na rozvoj odvetvia aj v nasledujúcich rokoch. A aby firmy, podnikajúce v lesnícko-drevárskom sektore, dostali príležitosť a mohli podávať ďalšie rozvojové projekty.
Jozef Marko