NLC: Dotácie na vnášanie jedle a buka pri prebudove smrečín môžu zlepšiť ekonomickú hodnotu a výnos z lesa, prispieť k ukladaniu uhlíka a zvýšiť biodiverzitu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vo štvrtok 10. decembra sa uskutočnil už 19. ročník tradičného podujatia na Národnom lesníckom centre, Aktuálne problémy ekonomiky a politiky lesného hospodárstva SR. Tohtoročná vedecká konferencia sa uskutočnila vo vážnej pandemickej situácii formou on line prezentácií. Ing. Peter Balogh, PhD., generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra podčiarkol vo svojom príhovore význam konferencie. Uviedol, že konferencia dlhodobo patrí medzi najvýznamnejšie aktivity, pomocou ktorej NLC poskytuje priestor odbornej verejnosti na prerokovanie aktuálnych otázok, súvisiacich s ekonomikou a politikou lesného hospodárstva.
V rámci prvej prezentácie Vnímanie a plnenie ekosystémových služieb lesa v okolí Štrbského Plesa Ing. Jozef Výboštok PhD. prezentoval výsledky projektu TestPESLes. Výsledky potvrdili, že spoločnosť si žiada presadzovanie mimoprodukčných funkcií lesa, pričom podľa prieskumov by bolo potrebné zníženie ťažby dreva pre zabezpečenie vyššieho plnenia mimoprodukčných funkcií. Obhospodarovateľ lesa by mal dostať zaplatené, ak je obmedzovaný v ťažbe dreva, alebo ak zvyšuje plnenie mimoprodukčných funkcií. V súlade z názormi spoločnosti, je potrebné hľadať platobné mechanizmy, ktoré vynahradia straty z predaja dreva a zaplatia zvýšené výdavky na zabezpečovanie ostatných ekosystémových služieb lesa. Hľadanie týchto mechanizmov je ďalšou etapou výskumu projektu TestPESLes.
Návodom na prípravu mechanizmu platieb chce byť Užívateľský manuál platieb za ekosystémové služby – výsledok projektu COST PESforW, ktorý prezentovala Ing. Klára Báliková, PhD. z TU vo Zvolene. Ide o príručku pripravenú medzinárodným tímom vedcov a expertov zaoberajúcich sa vťahom lesa a vody, ktorej cieľom je predstaviť návod na začlenenie netrhových ekosystémových služieb do trhového mechanizmu. Návod bude preložený do slovenčiny a poskytnutý verejnosti na stránkach projektu TestPESLes.
Ing. Milan Sarvaš PhD. z NLC vo svojom príspevku Podpora lesného hospodárstva v rámci novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky prezentoval návrh podpory lesného hospodárstva v rámci novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020. Podpora bude zameraná na dve základné oblasti: a) adaptačné a mitigačné opatrenia na klimatickú zmenu, b) obhospodarovanie lesov majiteľov malých výmer. Pre hlavné oblasti boli vypracované opatrenia, v rámci ktorých boli zadefinované príslušné aktivity, pri ktorých boli navrhnuté ciele a druh podpory a oprávnení žiadatelia.
Príspevok Outsourcing v lesnom hospodárstve Slovenskej republiky: súčasný stav a možností jeho ďalšieho vývoja, Ing. Miroslava Kovalčíka, PhD. z NLC prezentoval výstup projektu OUTSOURC. Zhodnotil vznik a vývoj podnikateľského prostredia v LH, finančnú a ekonomickú situáciu, zamestnanosť, technické vybavenie dodávateľov prác pre obhospodarovateľov lesa. Ďalej uviedol hlavné výzvy a príležitosti outsourcingu v lesnom hospodárstve.
Čiastkové výsledky projektu SilvaMod o faktoroch ovplyvňujúcich ekonomiku prebudovy smrekového lesa obsahovala prezentácia Ing. Ladislava Kullu PhD., z NLC Vplyv dotácií pestovných činností na ekonomiku prebudovy smrekového lesa. Na základe vykonaných simulácii je možné konštatovať, že dotácie zamerané na vnášanie chýbajúcich drevín (jedľa, buk) majú potenciál zlepšiť ekonomickú hodnotu a výnos z lesa, prispieť k ukladaniu uhlíka a zvýšiť biodiverzitu.
Posledná prezentácia Aktualizácia Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR (RIS 3) bola predstavená Dr. Ing. Jozefom Turokom z MPRV SR a bola venovaná možnostiam zahrnutia priorít lesného hospodárstva do strategických dokumentov zameraných na výskum a vývoj. Dokument sa stále vyvíja a vstup z praxe je rozhodujúci pre ďalšie smerovanie vedecko-výskumných aktivít.
Diskusia bola zameraná hlavne na otázky súvisiace s využívaným ekosystémových služieb verejnosťou a možnosti ich úhrady. Ďalej zástupcovia lesníckej prvovýroby potvrdili nepriaznivý stav u dodávateľov prác pre obhospodarovateľov lesa a jednou z možností ako aspoň čiastočne zlepšiť túto situáciu je aj racionálne využívanie podporných nástrojov pre lesné hospodárstvo.
Z konferencie bude pripravený zborník príspevkov, ktorý bude obsahovať ďalšie príspevky na aktuálne témy. Účastníkom bude zaslaný poštou, ale nájdu ho, podobne ako prezentácie, aj na stránke http://www.ipoles.sk/testpesles/
Ing. Zuzana Sarvašová, PhD.
Národné lesnícke centrum - Lesnícky výskumný ústav
Titulok: Lesmedium.sk
Redakčne krátené