NLC: Ak sa chceme vyhnúť ďalším vlnám odumierania lesov, mimoriadnu pozornosť venujme vhodným zdrojom semien
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na internetovej stránke Veda na dosah dáva do pozornosti projekt na obnovu lesov Ing. Valéria Longauerová, PhD., špecialistka na fytopatogénne organizmy ochrany lesov a manažmentu zveri, inšpektorka Lesníckej ochranárskej služby z odboru ochrany lesov a manažmentu zveri Národného lesníckeho centra vo Zvolene.
„Verejnosti aj odborníkom odporúčam, aby si všimli projekt SUSTREE (financovaný programom EÚ Interreg), ktorý za našu inštitúciu koordinoval Ing. Roman Longauer, CSc. Zaoberá sa adaptáciou na klimatickú zmenu a udržanie kvality životného prostredia, pričom sa zameriava na lesné ekosystémy.
Účelom tohto projektu je napomôcť tomu, aby sa v strednej Európe mohli už dnes používať semená a sadenice našich hlavných drevín – smreka obyčajného, jedle bielej, borovice lesnej, smrekovca opadavého, duba letného, duba zimného a buka lesného. Pochádzajú z teplejších a suchších oblastí, v ktorých sa ich materské porasty prispôsobili klíme, aká bude u nás podľa prognóz panovať po roku 2050. Klimatická zmena, zapríčinená ľudskou činnosťou, totiž narušila rovnováhu medzi drevinami lesov a životným prostredím, na ktoré boli po generácie zvyknuté. Dreviny začínajú odumierať a je potrebné ich nahradiť.
Avšak v zmenenej klíme už neplatí, že na obnovu lesov sú najvhodnejšie semená a sadenice miestneho pôvodu. Aj keď Európska únia má spoločnú legislatívu pre produkciu reprodukčného materiálu (semien a sadeníc) lesných drevín, predpisy členských štátov na jeho používanie sa líšia. Navyše stále nepočítajú s klimatickou zmenou. Ak sa chceme vyhnúť ďalším vlnám odumierania lesov, adaptačné opatrenia musia venovať mimoriadnu pozornosť voľbe vhodných zdrojov semien a národné legislatívy pre obnovu lesov to musia zohľadniť.
Na projekte SUSTREE sa podieľa 8 partnerských inštitúcií zo 6 stredoeurópskych krajín: Rakúska, Nemecka, Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska. Vedúcim partnerom je Rakúske výskumné centrum pre lesy (BFW), multidisciplinárne výskumné a vzdelávacie centrum sídliace vo Viedni.
Tento projekt poskytuje tiež online nástroj SusSelect, ktorý dokáže na základe modelu klimatickej zmeny pre obnovu lesa už dnes odporučiť návrh riešenia obnovy konkrétneho obnovovaného porastu alebo porastovej skupiny. Viac informácií o projekte SUSTREE nájdete na jeho internetových stránkach, na Facebooku a na Twitteri,“ uvádza V. Longauerová z NLC na stránke Veda na dosah.