Nízke zastúpenie výberkových porastov z celkovej plochy lesov v jednotlivých európskych krajinách: Na Slovensku nepresahuje jedno percento
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V súčasnosti je zastúpenie výberkových porastov z celkovej plochy lesov v jednotlivých európskych krajinách veľmi nízke. Výnimkou je Chorvátsko (14 %), Švajčiarsko (8 %) a Slovinsko (4 %), kde je výberkový hospodársky spôsob bežne používaný vo väčšom rozsahu. Výberkové lesy sa nachádzajú tiež v Taliansku, Rumunsku, Srbsku, Bulharsku, Grécku a Turecku (Schütz 2001; Boncina et al. 2002; Čavlović et al. 2006; Tóth 2018). Na Slovensku ich zastúpenie nepresahuje 1 %, uvádzajú autori z Technickej univerzity vo Zvolene v štúdii nazvanej Historický vývoj výberkového spôsobu hospodárenia v Európe: Review, ktorá bola uverejnená v publikácii Zprávy lesnického výzkumu, 69, 2024 (2): 89 – 95.
„Výberkovanie sa až do polovice 19. storočia spájalo zväčša s nekontrolovanou ťažbou dreva. Len v niektorých vidieckych lesných oblastiach, nachádzajúcich sa zväčša v alpskom regióne, malo výberkovanie charakter trvalo udržateľného využívania lesov s jednotlivým výberom stromov.
K podstatnej zmene v nazeraní na výberkovanie došlo až okolo roku 1880, kedy francúzsky lesník A. Gurnaud rozvinul kontrolnú metódu. V priebehu 19. a 20. storočia na jeho myšlienky nadviazali aj ďalší lesníci ako H. Biolley, L. Hufnagl, H. Schollmayer, R. Balsiger, W. Ammon. Tí postupne zdokonalili výberkovanie až na úroveň komplexného hospodárskeho spôsobu.
Aj napriek početným snahám o zavádzanie výberkového spôsobu hospodárenia v lesoch Európy v priebehu 20. storočia ostáva podiel výberkových porastov naďalej relatívne nízky. V prvých dvoch dekádach 21. storočia je však vďaka činnosti hnutia Pro Silva Europa a všeobecnému trendu k prírode bližším hospodárskym spôsobom možné zaznamenať zvyšujúci sa záujem o tento spôsob hospodárenia,“ konštatujú autori Jaroslav Vencurik, Peter Jaloviar, Ivan Repáč a Stanislav Kucbel v závere štúdie.
Link na celú štúdiu: 723.pdf (vulhm.cz)