Nízke Tatry striekali načierno?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Inšpektorát životného prostredia v Žiline uviedol, že Lesníci vlani v lete a na jar nezákonne vykonali chemické postreky v Národnom parku Nízke Tatry a ďalších chránených oblastiach.
Inšpekcia teraz začala proti Lesom SR správne konanie, hrozí im pokuta až desatisíc eur.
Štátne lesy niekoľko rokov zdôrazňujú, že sa snažia zachráni aspoň čas smrekových lesov napadnutých lykožrútom, a to aj za cenu použitia chémie. „Iné, rovnako rýchle, účinné a cenovo dostupné riešenie neexistuje,“ argumentujú lesníci.
Ministerstvo životného prostredia požiadali vo februári uplynulého roku o udelenie výnimky, teda o povolenie pozemných chemických postrekov v národných parkoch. Strieka chceli zača v apríli. Aj napriek tomu, že ministerstvo o žiadosti nerozhodlo do apríla, postreky spustili. Podnik v tom čase ubezpečoval verejnos, že postreky sú legálne.
Podľa inšpektorátu Lesy SR aplikovali chemické prípravky na ochranu rastlín na základe fiktívneho rozhodnutia ministerstva životného prostredia v týchto veľkoplošných chránených územiach: Národný park Nízke Tatry, Chránená krajinná oblas Kysuce a horná Orava. Navyše odštepný závod v Liptovskom Hrádku podľa inšpektorátu bez súhlasu ministerstva použil postreky aj v ôsmich porastoch v Národnom parku Nízke Tatry v treom stupni ochrany, ktoré neboli uvedené v prílohe k žiadosti o vydanie súhlasov a výnimiek tak, ako to určuje zákon.
O postrekoch rozhodlo ešte predchádzajúce vedenie Lesov SR na čele s Jozefom Minďášom. Bývalý minister životného prostredia Viliam Turský (SNS) zastavil chemické postreky v národných parkoch na základe podnetu lesoochranárov Vlk, ale až v júni minulého roku.
Ministerstvu prekážala najmä neurčitos žiadosti o povolenie výnimky a jej nevykonateľnos. Štátny podnik podľa ministerstva neuviedol napríklad to, na ktoré druhy chránených živočíchov a rastlín žiadajú výnimky. Nebolo teda jasné, s čím malo ministerstvo súhlasi a aké výnimky malo povoli. Lesníci plánovali vystrieka chémiu na územiach závodov Považská Bystrica, Čadca, Námestovo a Liptovský Hrádok aj v okrajových častiach Národného parku Nízke Tatry takmer za 2,4 milióna eur. Do zákazu vystriekali približne tretinu tohto územia.
„Letecké postreky neboli účinné v boji proti lykožrútovi. Takéto drastické metódy 'ochrany lesa' už nepoužíva žiadna z vyspelých členských krajín Európskej únie,“ tvrdí ochranár Karol Kaliský.
Ornitologická organizácia SOS/BirdLife a Lesoochranárske združenie Vlk žiadali ministerstvo životného prostredia od apríla minulého roku o okamžité zastavenie chemických postrekov. Výzvu podpísalo vtedy viac ako 150 vedcov a odborníkov a väčšina pracovníkov Správy NAPANT-u.
(sme, 18.2.2010)