Nezmyselný kšeft?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Niektorí zamestnanci štátnej firmy Lesy SR poukazujú na obchod, ktorý vedenie podniku stihlo uzavrieť len deň pred parlamentnými voľbami.
Hovoria o nezmyslenej kúpe ešte vraj nezmyselnejšieho „Automatizovaného stacionárneho detekčného systému pre včasnú detekciu lesných požiarov", čo sú v podstate kamery, ktoré majú sledovať, či v lese nehorí. Za 22,7 milióna eur. Víťazná spoločnosť Gamo bude slovenské štátne lesy strážiť na troch územiach – na Záhorí, vo Vysokých a v Nízkych Tatrách.
Firma, ktorá megazákazku získala, bola v minulosti usvedčená z manipulácie pri verejnom obstarávaní. Protimonopolný úrad obvinil firmu Gamo v októbri 2015 z toho, že sa ešte v roku 2009 dopustila kartelu. Spolu s inou spoločnosťou koordinovala svoj postup pri verejnom obstarávaní na budovanie a modernizáciu informačného systému pre Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici. Protimonopolný úrad rozhodol, že firma Gamo porušila zákon o ochrane hospodárskej súťaže a udelil jej pokutu vo výške takmer 620¬tisíc eur. „Z podkladov a informácií, ktoré má úrad k dispozícii, vyplynulo, že medzi uvedenými podnikateľmi došlo ku koordinácii postupu pri podávaní súťažných ponúk, podstata ktorej spočívala v tom, že víťazom tendra sa mal stať vopred určený uchádzač (podnikateľ Gamo) a neúspešný uchádzač (podnikateľ S & T Slovakia) sa mal na plnení zákazky podieľať prostredníctvom subdodávok," uvádza Protimonopolný úrad SR vo svojom právoplatnom rozhodnutí.
Za normálnych okolností by sa obe spoločnosti, teda ani Gamo, už nemohli uchádzať o štátne zákazky. Firmy sa však ku kartelu po zisteniach úradu priznali a prevzali na seba zodpovednosť za porušenie zákona. Tým sa na základe takzvaného inštitútu urovnania vyhli najprísnejšiemu trestu – trestnoprávnemu konaniu, ako aj vyškrtnutiu zo zoznamu právnických osôb, ktoré sa môžu zapájať do verejných súťaží. Okrem toho im Protimonopolný úrad SR znížil sankciu o tridsať percent.
„Všetko je poriadku," tvrdí o obchode hovorca Vlastimil Rezek a dodáva, že je len náhoda, že zmluva bola podpísaná deň pred voľbami. „Zmluva bola uzatvorená medzi oboma stranami ku dňu 4. 3. 2016 podpisom generálneho riadite¬ ľa podniku. Generálny riaditeľ nechcel podpísať zmluvu bez schválenia príspevku od Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Ide o stopercentné financovanie z fondov a podnik by bez tohto príspevku zmluvu nerealizoval. Príspevok bol schválený 1. 3. 2016, no v zmluve bola dodatočne nájdená formálna chyba – generálny riaditeľ bol označený ako poverený generálny riaditeľ, a preto sa zmluva musela opraviť a k podpisu došlo až 4. 3. 2016. Celý projekt sa totiž pripravoval v čase, keď bol RNDr. Peter Morong poverený riadením podniku," uviedol V. Rezek.
„Keďže Lesy SR o zámere požiadať o príspevok a v prípade úspešnosti realizovať projekt Automatizovaného stacionárneho detekčného systému informovali už v lete minulého roku, nemali voľby na podpis žiadny vplyv. Jediným obmedzujúcim faktorom bolo schválenie príspevku." Dodal, že v súťaži na spomínaný systém boli celkovo dve firmy, pričom kritériom na výber víťazného uchádzača bola práve najnižšia cena. Firmy boli pôvodne tri, jedna nesplnila funkčné testy, a preto nepostúpila do druhého kola súťaže. Druhá v poradí skončila spoločnosť Aliter Technologies s cenou viac ako 27,1 mil. eur.
Asi dvadsať stĺpov, na ktorých budú kamery, teda celý projekt bude financovaný z eurofondov. Okrem vybudovania systému zaplatí štátny podnik aj za jeho prevádzku, ročne okolo 150¬ tisíc eur. „To budeme platiť sami," spresnil hovorca. Servis a prevádzku systému bude robiť taktiež spoločnosť Gamo.
Za posledných 15 rokov zaevidoval štátny podnik Lesy SR spolu 861 požiarov. Škody na dreve boli vyčíslené na viac ako tri milióny eur. Podľa vyhodnotenia Transparency International Slovensko boli Lesy Slovenskej republiky, š. p., najtransparentnejšou verejnou firmou za rok 2015.
Zdroj: Život