Nespratní motorkári
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Motorkári, porušujúci vstupom do lesa zákon, nie sú stíhaní. Ich počet stúpa. Kompetentní tvrdia, že problém sa rieši ažko.
Štvorkolkári a off-roadisti si to vo dne v noci režú miestami, kam kedysi mohla iba zver a turisti. Ušetrené pred nimi neostávajú ani prírodné rezervácie. Zákaz vstupu do lesa ignorujú. Problém spočíva najmä v zadržaní vinníkov či ich vypátraní.
Pod vrchom Patria v pohorí Branisko si to motorkári šinuli dokonca aj o polnoci. "Odrazusa privalili osemnásti. Až sa triasla zem. Zastavili sme ich a kolega ich upozornil, že porušujú zákon. Jeden povedal: 'Uhni,dedo, lebo zariadim, že od zajtra už nebudeš poľovníkom!' Sú to neraz vysokopostavení ľudia, zbohatlíci, dobrodruhovia, novodobí banderovci, ktorí sa neštítia ani násilia," opísal svoj zážitok dlhoročný poľovník.
"V našom revíri som zastavil šiestich. Potom zdvihli predné kolesá a ušli," pridal sa lesník z iného revíru. "Bývanebezpečné snaži sa ich zastavi. Môžeme da na cestu drôt a podobne, ale niečo sa im stane a opletačky budeme ma nakoniec my." Turisti toho majú dos Jana Mitríková chodieva ako turistka do lesa často: "Človek musí dáva pozor, aby ho nezrazili. Bolo by dobré, ak by sa s tým už niečo urobilo."
Podpredsedníčka Klubu slovenských turistov regiónu Šariš Alena Bodnárová pridala svoj zážitok. "Boli sme na čučoriedkach na Minčole (pohorie Čergov). Pod vrcholom sa usadila rodina. Rozložili oheň na mieste, kde sa nesmie tábori, pustili obrovského psa bez náhubku, vedľa nich bola zaparkovaná štvorkolka... Opýtala som sa ich, či vedia, že porušujú predpisy. Odpovedali, že čo je ma do toho a že keď nedám pokoj, nahuckajú na mňa psa," opísala nepríjemnú skúsenos. "Ak jazdia na vyhradených miestach, ako sú napríklad trasy cyklokrosov alebo niekde v lomoch, v podstate mi nevadia až na ten hluk. Ak ale jazdia po lúkach a po lese, tak mi to mimoriadne prekáža."
Zuzana býva na Cemjate pri Prešove, kde problémy s motorkármi zatiaľ neeviduje: "Možno je to preto, že tu sú v lese závory a Školské lesy si to vedia viac ustráži." Nemajú kde jazdi Oleg vlastní okrem iných motoriek aj štvorkolku: "Problém je, že nemáme kam ís. Bolo by dobré, ak by sa vyčlenili miesta, kde by sa mohli zrelaxova aj motorkári. Ja chodievam so štvorkolkou na 40 kilometrov vzdialenú starú motodráhu." Na Čergove nám motorkár z neďalekej dediny potvrdil, že hrebeňom sa jazdí až na druhý koniec pohoria.
Prešovčan Mišo problém považuje za zveličený: "Akniekto vraví, že ničíme les, nech sa ide pozrie, čo ostáva po lesných mechanizmoch. Tie narobia také hlboké koľaje, že nemôžeme prejs ani my, motorkári. Stretli sme sa s ľuďmi, ktorí kradli drevo, i s majiteľmi, ktorí boli radi, že tam z času na čas prejdeme a zlodejov vystrašíme. Čo sa týka plašenia zveri, stáva sa, že musíme čaka, kým sa diviakovi uráči odís z lesnej cesty alebo jeleňovi z lúky. Zvieratá si na motorky zvykli."
Mišo je proti tomu, aby sa všetci motorkári hádzali do jedného vreca: "Stalo sa nám, že sme pomohli vytiahnu auto poľovníka z priekopy, robotníkom sme s bandaskou zašli po naftu a cyklistku, ktorá si v lese zlomila nohu, ležala na ceste a nemal jej kto pomôc, sme na motorke odviezli do dediny."
Podľa neho treba robi rozdiel medzi chlapcami na javách z dedín, ktorí po lese jazdia celý deň, a tými, ktorí pohorím iba prejdú. "V pohorí Branisko niekto zrezal roxory a ostrými odrezanými koncami ich nabil do lesnej cesty. Niektoré motorky mali defekt na prednom i zadnom kolese. Trčiace hroty predsa môžu zrani človeka!"
Na OZ Lesy SR v Prešove o tom, že by lesníci umiestňovali na cestu drôty či iné predmety, vedomos vraj nemajú, napokon, po lesných cestách sa pohybujú aj ich zamestnanci a dodávatelia prác.
Kým zákon z lesov svojho času takmer vytlačil cyklistov, s hlučnými a nebezpečnými motorkármi si rady da nevie. Hovorí síce o zákaze vstupu do lesa pre motorové vozidlá bez povolenia, v praxi je však jeho uplatnenie ažko vymáhateľné. Príslušníci lesnej alebo poľovnej stráže majú právomoc udeľova blokové pokuty, ale často je problém prinúti motoristu zasta a podriadi sa pokynom. Tým, ktorí na motorkárov v lese naďabia, lesníci odporúčajú privola políciu a zapísa si evidenčné číslo vozidla.
Podľa hovorkyne ministerstva životného prostredia Kataríny Klapákovej občania môžu poda podnet aj na Slovenskú inšpekciu životného prostredia alebo na obvodný úrad životného prostredia, ale len ak vedia aspoň evidenčné čísla motoriek.
(Zdroj: Korzár, 13.1.2011)