Nespokojní s plácou za prácu v lese
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Práca v lese patrí medzi najrizikovejšie povolanie. Lesní robotníci nepokladajú svoje zárobky za adekvátne.
Lesní robotníci poukazujú na to, že nedostávajú za ťažkú a riskantnú prácu v hore dosť peňazí. Problém vidia aj v nízkych tarifách, ktoré im za odvedenú prácu nastavili Lesy Slovenskej republiky. Štátny podnik oponuje, že platí adekvátne a zohľadňuje im všetky náklady. Malí živnostníci pracujúci v lese s motorovými pílami, či ako traktoristi, však považujú svoje platy za likvidačné. Mnohí preto v lese skončili. Niektorí zase na protest práce v lese zastavili.
Kedysi si vedeli drevorubači v lese zarobiť slušné peniaze, dnes to už podľa nich neplatí. Dodávateľ prác pre Štátne lesy z Podpoľania Jozef Zrak uviedol pre RTVS, že za posledných 20 rokov sa ceny prác v ťažbe dreva v štátnych lesoch nezvýšili, takže sa z chlapov, ktorí kedysi boli kráľovsky platení, stávajú živoriaci ľudia. V snahe vybojovať si lepšie podmienky zástupcovia Združenia podnikateľov a živnostníkov pracujúcich v lesnom hospodárstve Slovenskej republiky rokovali s predstaviteľmi štátneho podniku Lesy SR. Výsledkom sú aj avizované zmluvy na štyri roky. Platby stanovené pre tento rok sa už nezmenia, ale živnostníci by chceli zmeniť tarify do budúcich rokov. Dodávateľ prác Milan Medveď tvrdí, že verejné obstarávanie pripravené na 4 roky s cenami, ktoré zostanú na úrovni tohto roku alebo ešte aj nižšie, by boli pre živnostníkov, ktorí pracujú, likvidačné. Štátne lesy tvrdia, že ich platby sú nastavené primerane a neobávajú sa, že by v lese nemal kto v budúcnosti ťažiť.
„Tarify sú nastavené tak, že zohľadňujú všetky náklady, ceny nastavujeme tak, akoby boli poskytnuté našim vlastným zamestnancom. Aktuálny systém verejného obstarávania nastavený na roky 2019 až 2022 uvažuje aj s navyšovaním taríf v rámci zvyšovania cien pohonných hmôt a ceny práce," uviedol Radko Srnka, hovorca Lesy Slovenskej republiky pre RTVS. Podľa neho si tarify za prácu znižujú aj samotné firmy, ktoré v súťaži o konkrétne zákazky podliezajú pôvodne navrhnuté ceny. Otázne tiež je, čo sa z platby dostane do rúk tých, ktorí skutočne odvedú prácu v lese.