Nedôverujú Národnému memorandu o lese
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska s nedôverou sleduje iniciatívu ministerstva životného prostredia.
Podľa jej predstaviteľov sa postupne servírujú verejnosti dokumenty až po pripravované „Zelené Slovensko", ktorých cieľom má byť rozšírenie štátnej moci v chránených územiach. Na nich vraj chce štátna ochrana prírody profitovať a brať z nich úžitky aj cez spoplatnenie vstupov do národných parkov, respektíve cez novú environmentálnu daň, keďže verejné zdroje nestačia pokryť nároky vyplývajúce z grandiózneho rozsahu chránených území Slovenska, ktoré sú dlhodobo ekonomicky neudržateľné.
Únia si všíma Národné memorandum o lese, ktoré šéf envirorezortu László Sólymos predstavil nedávno ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej. Obáva sa, že ide len o súpis požiadaviek rezortu životného prostredia. Vo vyjadrení Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa píše:
„Minister Sólymos požaduje posilniť jeho kompetencie pri ochrane prírody v chránených oblastiach, pretože údajne národné parky potrebujú väčšiu a účinnejšiu ochranu a že je najvyšší čas si ujasniť, ako vnímame naše ( štátne –súkromné?) lesy, či ide len o zásobáreň dreva, alebo, naopak, predstavujú priestor pre ochranu vzácnych druhov, príležitosť pre zdravý relax ľudí a rozvoj cestovného ruchu často v najmenej rozvinutých okresoch. So snahou cez štátnu ochranu prírody vykonávať manažmentové opatrenia v národných parkoch – z ponímania MŽP SR za poplatky na vstupnom a verejnými dotáciami napr. z Environmentálneho fondu bude pravdepodobne píliť spadnuté stromy, respektíve odumierajúce stromy ohrozujúce, alebo obmedzujúce pohyb na turistických chodníkoch, bude kosiť lúčiny, produkovať seno a pásť dobytok na pastvách.
Aj ÚRZVNL Slovenska je za racionálne využívanie prírodného bohatstva Slovenska ako zásobárne obnoviteľnej suroviny, ktorá slúžila celým predchádzajúcim generáciám, aby mohli prežiť – v zime, v domcoch. Súčasne umožňuje v maximálnej miere využívanie svojich lesov aj verejnosti, snaží sa nachádzať konsenzus so všetkými záujmovými skupinami, naposledy s cykloturistami. No už 15 rokov očakáva odstránenie stupňujúceho sa chaosu v praktickom výkone ochrany prírody. Pre nečinnosť alebo prehnanú činnosť MŽP SR a ŠOP a experimentovaní s ochranou lesa, živočíchov i ľudí na dedine spôsobujúcich ich „odumieranie".
Očakáva aj odpovede, kam smerujú temer 3 miliardy ročných úžitkov, ktoré podľa Európskej únie chránené územia na Slovensku prinášajú, do ktorých vreciek tečú a prečo už niekoľko rokov nepomáhajú aj pri rozvoji tzv. najmenej rozvinutých regiónoch.
Veríme, že veľa napovedia vecné odborné diskusie a aspoň Ministerstvo pôdohospodárstva SR pod vedením pani ministerky Gabriely Matečnej (nominantka SNS) pri jeho prerokovávaní uplatní zdravé postupy. Také ako uplatnilo pri príprave zmeny ústavy o ochrane slovenskej pôdy ako neobnoviteľného prírodného zdroja, ktorý požíva osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti.
Postupy hodné štátnej inštitúcie, ktorá je súčasťou Európskej únie 21. storočia. Tej Európskej únie, ktorá prišla s myšlienkou vytvorenia NATURY 2000 a po dohode s členským štátom zaradila tieto významné územia do zoznamu . Na ktorých teraz na Slovensku profitujú rôzne subjekty len nie tie, ktoré svojou ľudskou činnosťou ich vytvorili a udržiavali v priaznivom stave, pre ktorý sa do zoznamu výnimočných území Európy dostali."
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.