Názor: Výskyt medveďa na Kysuciach
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Informácie o premnožení medveďa u nás na Slovensku si nikto nevycuciava z prsta. Sčítavanie medveďov robia každoročne poľovníci a aj ochranári. Keď tieto dve čísla zrátame a vydelíme dvoma je to stav počtu medveďov, ktorý bol zisťovaný cca pred ôsmimi rokmi z DNA trusu medveďov. Na bezpečné a zdravé prežitie tohto druhu stačí na Slovensku 600 jedincov. Ale na Slovensku je ich momentálne minimálne trikrát toľko. Vidia ich turisti, chodia na odpadky, poľovníci ich majú na fotopasciach, robia škody poľnohospodárom a to najzávažnejšie - úrazy a dokonca potvrdená smrť po zabití medveďom sú skutočnosťou. Žiadna fáma, žiadne výmysly poľovníkov, ako poukazujú ochrancovia medveďa.
Už aj ja si pamätám, že s otcom poľovníkom sme na Kysuciach prvú stopu medveďa objavili v Povine. Upozornil nás na to vtedajší polesný pán Hejtmánek. Medveď sa objavoval čoraz častejšie v pohonoch na diviaky začiatkom zimy, keď ešte nespí. Neskôr na fotopasciach pri vnadiskách a dnes sa s ním už bežne stretávame počas posliedok alebo postriežok v revíroch. Najčastejšie strety s medveďom sú podľa výpovedí v Bystrickej doline, Vadičove, Povine a Lodne. Ale medveďa už pozorovali v celom regióne Kysúc. Strety sú rôzne, veľakrát aj úsmevné a mnohokrát už išlo aj o život. My poľovníci toto riziko dokážeme znášať, ale nie sme tým nadšení. Asi pred mesiacom napadol medveď poľovníka pri Brodne a ten ho v sebaobrane zastrelil. Smutné pre medveďa, ale poľovník sa vrátil domov k svojej rodine. Na Kysuciach sú medveďov desiatky, ja mám najlepšiu informáciu z Lodna, kde sa pohybuje päť dospelých kusov.
Aj keď sa to mnohým ľuďom nepáči, ale stavy medveďa hnedého sa musia rozvážne, múdro a eticky regulovať. Nepovažujem za humánny spôsob medveďa usmrtiť injekciou a dať ho do kafilérky. Oveľa dôstojnejšie a múdrejšie je odlovenie medveďa poľovníkom na základe vydanej povolenky. Nie je to ani finančná záťaž pre daňových poplatníkov, je to etické. Využije sa aj mäso a koža zostáva na dlhoročnú pamiatku aj ako spomienka, že taký vzácny živočích tu žil, žije a verím tomu, že v normálnych početných stavoch aj bude žiť. Používať na reguláciu stavov profesionálne zásahové komando ktoré „problematické“ medvede uspí a usmrtí injekciou je scestné.
O tom ako sa vyhnúť a čo robiť pri strete s medveďom sa veľa píše, je veľa odborníkov, čo radia. Stretol som medveďa x-krát a vždy je to iné. Takže tí, čo vedia, ako na to, nech robia kurz v ZOO s ukážkou a myslím, že všetkým sa to vryje do pamäti.
A na záver. Medveď je šelma. Krásna šelma, má veľké zuby a pazúry nie pre parádu, ako má pštros svoje perá. Vážme si to, že je súčasťou Kysuckej prírody, ale nie v takých veľkých počtoch. Jeho stavy sa musia regulovať. Veď sa to tak robí po celom svete. Ak bude jeho existencia čo len trochu ohrozená, verte tomu, že prví zareagujú poľovníci. Veď v 50-tych rokoch minulého storočia medvede zachránili práve poľovníci.
Ing. Pavol Šutý, Oščadnica
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.