Názor: Všade, kde nebude mať kto pracovať v lese, vyhlásime bezzásah?!
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Ťažba dreva patrí k najnebezpečnejším a fyzicky najnáročnejším povolaniam. Pravidelne sa umiestňuje v prvej päťke najnebezpečnejších povolaní vo svete i u nás na Slovensku. Pracujete s veľkými bremenami, motorovými pílami, veľkými strojmi alebo ťažnými koňmi. A to všetko častokrát v ťažkom, svahovitom a klzkom teréne za rôznych poveternostných podmienok - dážď, horúčava, sneh, mráz, vietor.
Prichádzate do kontaktu so živočíchmi ktoré na vás môžu zaútočiť prípadne infikovať nejakou chorobou, medveď, diviak, hady, kliešte. Za chyby sa tu platí zdavím, v horšom prípade životom.
Minister Budaj často argumentuje pri reforme národných parkov, že v lesoch už túto prácu nemá kto poriadne robiť, takže východisko vidí vo vyhlásení 75-percentného bezzasahu v našich "akože" národných parkoch.
Lenže si neuvedomuje jednu vec. A to, že spoločnosť týchto ľudí potrebuje, pretože pre nás všetkých zabezpečujú veľmi žiadanú a v poslednej dobe aj veľmi cenenú surovinu - drevo. A to je jedno, či títo ľudia pracujú v národnom parku akebo mimo neho. Či to všade, kde nebude mať kto pracovat v lese, vyhlásime bezzásah? To ako keby ste povedali, že nemá kto odvážať smeti spred domov, tak ich proste nebudeme odvážať a budú sa nám hromadiť pred domami a bytovkami.
Keď sa tak zamyslím, tak si neviem spomenúť na odvetie na Slovensku, kde nechýbajú pracovníci, či už je to stavebníctvo, poľnohospodárstvo, IT sektor, záchranné zložky, polícia a hlavne životne dôležití zdravotní pracovníci - lekári a sestričky. Len na tomto krátkom zozname môžete vidieť, že nedostatok pracovných síl nie je problém iba lesného hospodárstva.
Z môjho pohľadu lesníka by sme sa mali zamerať pri riešení problému nedostatku lesných robotníkov najmä na ich lepšie finačné ohodnotenie, dať im istotu trvalej práce, prípadne zadotovať modernejšie a ekologickejšie technické vybavenie strojového parku, v maximálnej možnej miere podporiť ľudí, pracujúcich s koňmi v lese. Tieto opatrenia by mali týkať takisto ľudí pracujúcich v pestovnej činnosti zalesňovanie, vyžínanie, prerezávky...
Podľa môjho názoru peniaze by sme na tieto opatrenia aj mali, len ich častokrát využívame na rôzne nezmyselné a predražené projekty niektorých mimovládnych organizácii, ktoré sa schovávajú za ochranu prírody a ktoré majú častokrát rozporuplné výsledky, ak vôbec nejaké.
Ing. Cyril Bábeľa ml.
Zdroj: Status autora na sociálnej sieti
Titulok: Lesmedium.sk
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.