Názor: Takto nastavené verejné obstarávanie neeliminuje korupčné prostredie, skôr naopak
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Konštatujeme, že vo verejných obstarávaniach dodávateľov služieb v pestovnej a ťažbovej činnosti sa zhoršila kvalita prác, výsledkom je nepružnosť celého procesu a následkom toho sa lesníci dostávajú do zlého svetla vo vnímaní širokej verejnosti. Odborníci, ktorí vidia, ako to v lesníckej prevádzke funguje sa zhodujú, že takto nastavený systém verejného obstarávania je najväčším negatívom súčasného lesníctva.
Verejným obstarávaním sme chceli dosiahnuť zníženie cien, lenže ceny sú v súčasnosti tak nízke, že dodávatelia prác za ne odmietajú robiť. Verejným obstarávaním sme odohnali z lesníckeho sektora schopných ľudí so vzťahom k tejto práci a naopak, dali sme možnosť rôznym spoločnostiam, ktoré s lesníctvom nemali nič spoločné, aby sa do tohto procesu zapojili. Pritom nemajú žiadne vlastné kapacity, aby realizovali práce v lese. Výkon prác v sub- sub- subdodávke má vplyv na množstvo peňazí, ktoré reálny vykonávateľ činnosti dostane. Takéto firmy mnohokrát nedodržiavajú zmluvné termíny, nenastúpia včas na plnenie zákazky, napadajú celý proces a robota v lese stojí. A čo je najhoršie – stojí aj spracovávanie kalamity.
Podstatou fungovania je nadštandardný vzťah medzi tým, kto rozhoduje, zadáva a ten, kto zákazku vyhral. Systém funguje na princípe podiel z ceny práce. Veľký rozsah náhodných ťažieb je živnou pôdou pre takýto spôsob korupčného správania. Efekt z toho, že ťažba je lacnejšia, spĺňa podmienky verejného obstarávania. Realita – les a drevo je znehodnotené, ale ekonomický cieľ navonok bol splnený a po korupcii ani stopy!
A takisto si myslím, že verejné obstarávanie vytvorilo korupčné prostredie, pritom jedným z cieľov jeho zavedenia bolo odstránenie korupcie. Pretože ten, kto chce vyhrať, snaží sa korupčným správaním uplatiť toho, kto o tom spolurozhoduje, resp. kto zákazku zadáva. Som presvedčený o tom, že to takto funguje a kazí všetko. Platy v lesníctve nie sú veľké. Naopak tlaky na lesníkov sú obrovské. A niektorí im podľahli aj preto, lebo zo všetkých strán počúvali, že aj tí „hore“ berú, uplácajú a kradnú a nič sa im nestane. Verejné obstarávanie korupciu neostránilo, ale prinieslo ju do lesníctva. Svoj účel teda nesplnilo.
Naopak, kto dostal v lesníctve zodpovednosť vo funkcii riaditeľa, správcu, technika a lesníka, tomu záleží na tom, aby robil svoju prácu kvalifikovane. Pýtam sa, prečo chceme nahrádzať dôveru v jeho schopnosti a zodpovednosť, ktorú má za odborné obhospodarovanie lesov, transparentnými mechanizmami, ktoré sa ukázali ako netransparentné?! Veď títo ľudia, ktorým záleží a musí záležať na lese, majú svoje úlohy a disponibilné finančné prostriedky na ich plnenie. Načo je potrebné verejné obstarávanie? Ak sa totiž zistí, že niekto nerobí dobre svoju lesnícku robotu, môže byť kedykoľvek odvolaný a nahradený slušným a čestným pracovníkom.
Ing. Milan Dolňan
Predseda Slovenskej lesníckej komory