Názor: Prečo v lužnom lese začína zlyhávať ochrana prírody? Piaty stupeň pôvodné druhy neochraňuje, ale ničí
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Táto fotografia je z Národnej prírodnej rezervácie Číčovske mŕtve rameno, konkrétne z porastu č.77. Jeho vek je 70 rokov a je tu zastúpený jaseň, topoľ biely, agát a trochu topoľ čierny. Je to jeden z porastov, ktorý obklopuje klenot Podunajska: Číčovské mŕtve rameno. Tento kúsok prírody si nepochybne zaslúži ochranu, ktorá je zabezpečená piatym, najvyšším stupňom ochrany. Všetko bolo v poriadku, piaty stupeň si plnil svoju úlohu, chránil domáce druhy drevín, porastov sa nikto nedotýkal, bol to kus krásnej prírody, až…
Až prišlo hubové ochorenie Chalara fraxinea, ktoré spôsobuje upchávanie ciev v lyku stromov jaseňa a jasene začali hynúť, usychať a padať na zem. Poviete si, žiaden problém, príroda sa s tým vysporiada, narastú nové stromy, ktoré budú silnejšie a odolnejšie. Nuž, takto to môže fungovať vo vyšších polohách, v severnejších častiach našej krajiny, kde po odumretí alebo zničení starého porastu naletí breza, jarabina, osika, javor atď. samé pôvodné druhy drevín.
Ale v lužnom lese to neplatí. V lužnom lese po zničení jaseňa (na fotografii vyvrátený strom) nalieta na odkrytú plochu javorovec jaseňolistý (kmienok vľavo) a tiež brestovec západný a pajaseň žliazkatý. Všetky tri druhy sú nepôvodné, rýchlo sa šíria, bohato plodia a rýchlo rastú. A v tomto bode zlyháva ochrana prírody a piaty stupeň ochrany, pretože už nechráni pôvodné druhy domácich drevín, ale umožňuje šírenie tých nepôvodných.
Osobne si myslím, že v lužnom lese treba prehodnotiť prístup k ochrane porastov pôvodných druhov drevín. Piaty stupeň ochrany ich totiž už neochraňuje, ale ničí.
Ing. Lenka Matejdesová
Zdroj: Status autorky na sociálnej sieti
Komentárov
M.Jasík, PRALES, o.z.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.