Názor: Poľovníci vs. aktivizmus
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Podľa Wikipédie aktivizmus označuje intenzívne presadzovanie určitých cieľov z presvedčenia, z osobnej motivácie v rôznych oblastiach spoločenského života. Medzi príklady aktivizmu patrí – internet, ekologický, ochrana prírody (Greenpeace), organizácia podujatí pre verejnosť (športové alebo kultúrne podujatia). Veľakrát môžete počuť alebo vidieť v médiách, ako aktivisti sedeli na zemi.
Nelegálny aktivizmus sa radí medzi veľké spoločenské nebezpečenstvo. Nevytvoríte nikdy nič tým, že si ľahnete na cestu, zastavíte všetku premávku a tiež naštvete veľa ľudí. Aktivisti sedia v jazdnom pruhu a niečo vyžadujú. Zodpovední poľovníci, majitelia pozemkov, lesníci usilovne pracujú pri vytváraní niečoho nového alebo pri obnove súčasného stavu spoločne už mnoho rokov. Nikto z nás nesedel na ceste, aby dosiahol výsledky.
V dnešnej ťažkej situácii musia bežní ľudia pochopiť, že sa musíme vedieť postarať o seba, o svoju krajinu a aké je dôležité, aby sme sa snažili vyrábať sami, pokiaľ ide o jedlo a tiež o väčšinu vecí. A to by mala byť priorita číslo jeden. Dôležitými kúskami skladačky v tomto celku sa stávajú zodpovedný lov zveri a zdravá divina. Je potrebné dosiahnuť stav, kedy všetci budú chápať, že zodpovedný lov zveri je v dnešnej situácii rovnako dôležitý, ako v skutočnosti je a že zodpovední poľovníci pomáhajú farmárom a lesníkom. Musíme si uvedomiť dôležitosť všetkého, čo nám v tejto dobe pomáha prežiť a že uprednostňujeme veci v správnom poradí.
Vidíme, v akom stave sa nachádza naše poľnohospodárstvo. Žiadny farmár nemá čas sedieť na ceste. V tomto ťažkom období sa snažia prežiť. Sú to tí, ktorí vyrábajú naše potraviny. Dôležitá priorita. Máme dostatok šikovných ľudí (zodpovedných poľovníkov), ktorí legálne ťahajú ťažké bremená na zachovanie a rozvoj poľovníctva, hospodárenia s poľovnou zverou a nakladania so zverinou. Ale nikoho nevidíme sedieť na ceste.
Na druhej strane títo nelegálni aktivisti sa rozhodli namiesto práce obťažovať ľudí, ktorí sa snažia dodržiavať zákony, ktoré platia v spoločnosti. Nebezpečenstvom je to, že požadujú násilím voči spoločnosti, aby každý robil veci v inom poradí, v ich poradí. Ide tu o rovnakých ľudí, ktorí útočia na zodpovedných poľovníkov a ničia poľovnícke zariadenia. Ktorí vypúšťajú domestikované zvieratá a sabotujú farmy. Tí istí, ktorí obťažujú ľudí v ich domovoch a deti v školách.
Útočiť na obyčajných ľudí, zastaviť prejazd napr. sanitky a hasičského zboru, znamená pozerať sa zhora na svojich blížnych. Je to egoistický pohľad, v ktorom človek verí, že jeho vlastné hodnoty sú z nejakého dôvodu vyššie ako hodnoty všetkých ostatných a že majú nejaké božské právo urážať ostatných. Ich kroky sú protidemokratické. Spoločnosť, kde stále viac ľudí porušuje naše zaužívané zákony a pravidlá, prestáva fungovať. Zrúti sa.
V demokracii pracujete na zmene s danými podmienkami. Môžete demonštrovať a môžete argumentovať a pracovať pre svoju vec legálnym spôsobom. Takto musí fungovať naša spoločnosť. Nesedíme na zadku na rušnej ceste a neobťažujeme svojich blížnych. Čo sa týka vytvárania niečoho nového, to je niečo, čo my zodpovední poľovníci robíme už mnoho rokov. Tvrdou prácou a spoluprácou s ostatnými.
Ako môžeme my, zodpovední poľovníci, získať viac? Jedno viem, že sa to nestane tak, že si sadneme na zadok.
Ing. Ján Krnáč