Názor: PBHL alebo PBOL? To nie je najčastejšia otázka, ktorú si kladú "obyčajní" pracovníci lesníckej prevádzky
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Oficiálne bolo predstavené PBHL (prírode blízke hospodárenie v lesoch), ako spôsob obhospodarovania lesa štátnymi organizáciami lesného hospodárstva, ktoré sú v pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ale tiež ako obhospodarovanie, ktoré bude preferované ministerstvom aj v neštátnom sektore. Praktické uplatňovanie PBHL v štátnom podniku LESY SR pozorujem ako problém, s ktorým si mnohí praktickí lesníci nevedia rady.
Naplno sa ukázal tento problém pri vyznačovaní ťažby na rok 2021. Mnohí vedúci lesných obvodov si kládli otázku, ako postupovať v zmysle zásad PBHL v konkrétnom poraste. Dorúbať porast, začatý obnovou podrastovým spôsobom pri takmer stopercentnom zmladení, alebo ako ďalej? PBHL vnímam, mimo iného, aj ako dobrý marketingový ťah, ako výstavnú skriňu v obhospodarovaní lesných porastov štátneho podniku LESY SR. Ale pri praktickom výkone, pre usmernenie a zorientovanie lesníckej prevádzky by bolo podľa môjho názoru potrebné za LESY SR, štátny podnik celkovo, za každý odštepný závod a za každý lesný obvod rozdeliť obhospodarované porasty do určitých skupín. Toto by pomohlo každému hospodárovi pri praktickom uplatňovaní zásad PBHL v konkrétnom poraste.
V prvom rade by bolo potrebné vyčleniť porasty topoľových, borovicových a iných monokultúr, v ktorých nie je možné uplatňovať zásady PBHL. Druhou skupinou, ktorú by bolo potrebné vyčleniť, by boli porasty, ktoré nespĺňajú základné podmienky pre obhospodarovanie PBHL (sprístupnenie, sklon, drevinové zloženie, atď.). Ostane nám skupina porastov, v ktorých je možné pri ich obhospodarovaní uplatňovať zásady PBHL. Bude to skupina porastov v rôznom veku a v rôznom štádiu rozpracovania výchovy, či obnovy.
Takto už bude v lesníckej prevádzke jasné, že k uplatňovaniu hospodárenia v zmysle zásad PBHL vedie dlhá cesta. Cesta, na ktorej vytvára lesník častokrát podmienky pre hospodárenie ďalšej generácie lesníkov. Často až tá ďalšia generácia lesníkov uvidí požadované kontúry budovania stabilných porastov, ich pestrosť, rozvrstvenosť a rôznovekosť. A uvidí cieľ, ktorý bol v tejto etape vytýčený a ku ktorému vedie, z pohľadu ľudského života, dlhá a cieľavedomá cesta.
Som presvedčený o tom, že mnohí lesníci sú stotožnení aj doposiaľ s PBHL, že sa aj predtým snažili presadzovať uplatňovanie týchto zásad v porastoch, ktoré im boli zverené. Existuje množstvo pozitívnych príkladov, ktoré preukazujú opodstatnenosť PBHL, ale pre dosiahnutie identifikácie vhodných porastov a pre zabezpečenie základných podmienok pre uplatňovanie PBHL, je potrebné splnenie jednej z najdôležitejších podmienok, ktorou je prakticky a odborne zorientovaný personál.
Ing. Jozef Staško
(Autor je dlhoročný a skúsený štátny lesník, ktorý prešiel viacerými manažérskymi pozíciami)