Názor: Otázka bezzásahu neznie, či áno alebo nie, ale koľko a kde
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V okolí Muráňa sa nachádza niekoľko rozsiahlych prírodných rezervácií, ktoré fungujú v tzv. bezzásahovom režime. Ide zväčša o južné alebo severné svahy Muránskej planiny. Sú to veľmi ťažké a nebezpečné terény. Keby som ich mal opísať slovami, tak asi takými, že: "Idete po lese a zrazu visíte nad priepasťou, držiac sa rukami konárov stromov a prosíte Boha o život..."
V minulosti sa v týchto rezerváciách hospodárilo, ale existujú časti, do ktorých človek nezasiahol vôbec alebo len veľmi málo. Ide o takzvané pralesy alebo pralesové zvyšky. Sú to lokality alo napríklad Javorníková dolina alebo roklina pod vyhliadkou Poludnica, horná časť Druhých piecok.
Osobitnou kapitolou sú tu medvedie brlohy. Vápencové podložie vytvára dobré podmienky pre vznik rôznych jaskýň, dier a puklín v skalách, ktoré medveďe veľmi radi využívajú počas zimného spánku. Najzaujímavejšie na týchto bralách je okrem pekných výhľadov náš endemit lykovec muránsky, ktorý rastie jedine tu na Muránskej planine a nikde inde na svete.
Na zábere je skala ktorá sa volá Tatárka a je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Poludnica. Na vrchu tejto skaly sa za vysokymi smrekmi nachádzajú porasty z môjho lesného obvodu, konkrétne prebierky do 50 rokov veku porastu.
Otázka bezzásahu nikdy nebola položená či áno alebo nie, ale vždy, koľko ho má byť a kde má byť umiestnený. Dôkazom toho je aj táto fotografia. Strmé skalnaté svahy na nej tvoria prírodnú rezerváciu a rovinaté časti smerom doprava zase lesy, v ktorých sa bežne hospodári.
Ing. Cyril Bábeľa ml.
Zdroj: Status autora na sociálnej sieti
Titulok: Lesmedium.sk