Názor: Nevyužívanie dreva ako obnoviteľnej suroviny je veľkou chybou
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po mnohých rokoch som sa bol prejsť v lokalite Kostelec. Pracoval som približne sedem rokov na Lesnej správe Muráň, tak to v tejto lokalite dobre poznám. Je to lokalita so strmými svahmi až do sklonu 70 % a vápencové podložie je veľmi kamenisté. Naši starí otcovia aj v tejto lokalite lesnícky hospodárili. Dôkazom je priložená fotografia, z ktorej je zrejmé, že sa tu vyrábalo drevené uhlie a vozilo sa konskými povozmi do doliny. V dobe rozmachu baníctva a hutníctva na Gemeri bolo veľmi vyhľadávané a miliere sa vo veľkom počte nachádzajú v lesoch všetkými smermi našej doliny.
Takýmto povozníkom bol aj môj starý otec. Umrel keď som mal sedem rokov, tak útržkovité informácie mám len od svojho otca. Furmani väčšinu leta pracovali v poľnohospodárstve na svojich pozemkoch a keď bolo na poli menej práce, zvážali z lesa drevo a drevené uhlie. Na uhlie mali špeciálne upravené prútené vozy. Kým prišli z lesa s uhlím, hodne z neho ubudlo kvôli otrasom voza na nerovnom teréne. Napriek obhospodarovaniu tohto lesa naši predkovia nám zanechali funkčný les, čo je dôkazom, že aj v takýchto ťažkých terénoch sa dá hospodáriť tak, aby les nezanikol a prosperoval.
Dnes sa tam už drevo neťaží hlavne kvôli nedostupnosti traktorovej technológie, ktorú sme my lesníci začali využívať. Po bývalých lesných cestičkách pre furmanov ostali už len chodníky, ktoré najviac využíva lesná zver.
Som presvedčený o tom, že nevyužívanie dreva ako obnoviteľnej suroviny človekom je veľkou chybou. Mňa na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene profesori učili, že najlepší ochranár je dobrý lesník. Prax mi potvrdila, že je to naozaj tak. Škoda, že niektorí kolegovia, hlavne tí v štátnej ochrane prírody, na toto už zabudli a iba oni rozumejú ekológii lesa, hoci sme mali tých istých učiteľov, rovnaké skriptá a rovnaké nároky na skúšku.
Ing. Marek Nosko