Názor: Nerobme reorganizáciu narýchlo, lebo to niekto chce
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
E-mail generálnemu riaditeľovi štátneho podniku LESY SR Ing. Matejovi Vigodovi, rozposlaný na všetky odštepné závody: Vážený pán generálny riaditeľ, pred nejakým časom ma zaujal v jednom slovenskom denníku blog Martina Ondráša, dnes už bývalého šéfa poradcov pána ministra Mičovského. Vo svojom blogu objasňuje svoje ukončenie pôsobenia na ministerstve pôdohospodárstva. Spomína v ňom zaujímavé slovné spojenie „historická pamäť“. Vysvetľuje, že „historická pamäť“ je dobrá na to, aby sa pred Vás nemohol postaviť niekto, kto z veľkej časti zodpovedá za stav, ktorý tu je, začne sa prezentovať ako nepopísaný list papiera a podáva pomocnú ruku. Je pripravený krivdy naprávať. Veľmi dobré prezentačné schopnosti rôznych „zombíkov“ a ich silná podpora zo skupín, ktoré za každú cenu potrebujú zachovať STATUS QUO.
Nie tak dávno ste pôsobil na funkcii ťažbár odštepného závodu, potom na funkcii vedúceho lesnej správy. Svoje funkcie ste vykonával zodpovedne, ako ste najlepšie vedel. Na funkcii vedúceho lesnej správy Vás štvala nadmerná byrokracia vo forme nespočetného množstva smerníc, MOP-iek, usmernení a nariadení zo strany generálneho riaditeľstva, ako keby každý referent si chcel dokazovať opodstatnenosť svojej funkcie. Vaše vtedajšie vyjadrenia na prezamestnanosť na generálnom riaditeľstve boli v duchu, že keby som sa tam ja dostal na vedúcu pozíciu, urobil by som s tým poriadok. A stalo sa, stal ste sa generálnym riaditeľom. Pripravujete rozsiahlu reorganizáciu štátnych lesov, ktorá najviac zasiahne lesné správy a ústredia odštepných závodov. Na generálnom riaditeľstve ste vyhodili pár vrcholových manažérov, urobili ste nejaké kozmetické úpravy zlúčením odborov a reorganizácia žiadna. Preto sa pýtam, stratili ste za tak krátku dobu „historickú pamäť“? Ovplyvnili Vás podnikoví „zombíci“, alebo je to Vaše rozhodnutie, že reorganizácia na generálnom riaditeľstve nie je potrebná?
V roku 1999, keď vznikol podnik LESY SR, š. p., ak si dobre pamätám, víziou bolo 80 zamestnancov na generálnom riaditeľstve a 12 – 13 odštepných závodov, okrem špecializovaných, na celom Slovensku. Počet odštepných závodov sa pri vzniku nepodarilo dodržať, zamestnancov generálneho riaditeľstva áno, ale o 2 - 3 roky za začali počty navyšovať, ako sa menili vlády. Prečo sa nepriblížime pri reorganizácii k týmto číslam? Prečo tak radikálna reorganizácia? Nie som si istý, či aj Vy sám ste vnútorne celkom stotožnený s takto pripravovanou reorganizáciou. Počas „nežnej zelenej revolúcie“ dnešný pán minister mal podobnú víziu, 8 – 10 odštepných závodov a nový zákon o štátnom podniku. Podľa mňa plníte len jeho nenaplnené túžby z minulosti.
Tvrdíte, že reorganizácia nebola riešená od stola. Zaujímalo by ma, na základe akých analýz komisie dospeli k výmerám lesná správa – cca 10 000 ha, odštepný závod – cca 100 000 ha lesných pozemkov? Myslíte, že sú to optimálne výmery pre všetky regióny Slovenska? Čím väčšia výmera lesnej správy alebo odštepného závodu, tým ťažšie a zložitejšie riadenie, ťažšia a zložitejšia kontrola, tým ľahšie podmienky na nekalé činnosti. Viem o čom hovorím, bol som vedúcim lesnej správy počas Stredoslovenských lesov sedem rokov, ale aj 1,5 roka za LESOV SR. Tiež som v obidvoch obdobiach mal tú česť vykonávať funkciu riaditeľa odštepného závodu. Ak by Vás to zaujímalo, podľa môjho názoru v našom regióne optimálna výmera lesnej správy je 7 – 8 tis. ha a výmera odštepného závodu maximálne cca 60 tis. ha lesných pozemkov. Tiež si myslím, že ak prejde reorganizácia s ôsmimi odštepnými závodmi, do budúcna generálne riaditeľstvo nemá opodstatnenie a odštepné závody by sa mali pretransformovať na samostatné podniky.
Záverom chcem dodať, že reorganizácia je potrebná, dnešný stav je dlhodobo neudržateľný. Len nerobme reorganizáciu narýchlo, lebo to niekto chce. Hľadajme aj iné rezervy a je ich dosť, len je potrebné chcieť ich aj vidieť. A reorganizácia by mala byť tá posledná vec.
Ing. Dušan Ramaj
(Autor je referent ochrany lesa a referent poverený vedením VTÚ na Odštepnom závode Beňuš, LESY SR, š. p.)