Prihlásiť

Názor: Medveď hnedý je najučenlivejšie zviera našej prírody. Máme sa báť chodiť do lesa?

Som absolventom vtedajšej VŠLD Zvolen a od jej ukončenia pracujem v štátnych lesoch, respektíve v štátnom podniku LESY SR. V roku 1981 sme mali predmet zoológia. Učiteľom nám bol profesor Sládek, svetovo uznávaná autorita. Keďže ma tento predmet, ako aj väčšinu kolegov bavil, hodne som si zapamätal doteraz. Pri prednáške o medveďoch nám povedal, že sa na Slovensku odhaduje stav populácie na 550 jedincov a že podľa prepočtu na úživnosť revírov je to stav premnožený. Výskumom DNA profesor Paule napočítal 1 250 jedincov a potom zistil, že Kysuce a Orava nedoručila ani jednu vzorku. Už vtedy sa početnosť pravdepodobne blížila k dvom tisíckam.

Doporučený Na Muránskej planine Foto: Ing. Marek Nosko Na Muránskej planine

Po ukončení štúdia som pracoval na Lesnej správe Muráň (okrem vojenskej povinnosti) a následne na Lesnej správe Revúca. Obe správy obhospodarovali režijné poľovné revíry. Približne do roku 1993 sme každý rok ako lesný závod odstrelili odsúhlasené tri medvede. Niekedy dva v Muráni a jedného v Revúcej, alebo naopak. Podľa toho, ako medvede navštevovali vnadisko. Vnadilo sa pred dôsledne pripravenými posedmi, v ktorých sme vedeli aj prikúriť, hlavne kvôli hosťom, ktorí na zimu veľmi naučení neboli. Vnadilo sa hlavne cez zimné a jarné obdobie mäsitou potravou. Buď uhynutým dobytkom, alebo vyradenými (prestarnutými, či zranenými) koňmi.

Ešte sme mali režijné záprahy. Tieto sme samozrejme dobre uväzovali, aby mrcina nebola medveďom odtiahnutá do lesa. Zažil som, že medveď po príchode k polovičke koňa (cca 300 kg) ho posediačky hravo nadvihol. Medvede sa lovili, kým ešte bolo dostatok snehu a mohli sme odmerať šírku prednej laby a odhadnúť podľa nej vek a váhu. Na snehovom pozadí bolo možné medveďa celkom dobre vidieť a tým aj presnejšie vystreliť. Pri neúspešnom zásahu sa mohol úspešnejšie vystopovať a dohľadať.

Strieľali sa takmer výlučne poplatkovými hosťami, prevažne zo zahraničia. Občas mohli odloviť medveďa kolegovia pri životnom jubileu. Trofejou strelca bola lebka a koža. Mäso bolo majetkom užívateľa revíru. Strelec podľa veľkosti zaplatil v tej dobe cca 100 000 korún. Platy sme vtedy mali okolo 3 000 korún. Doprovod strelca zabezpečovali naši zamestnanci, ktorí okrem mesačného platu za doprovod v prípade úspechu dostali odmenu, takzvané zástrelné a nič viac.

Na návnadu ako prvé začali chodiť medvede, ktoré boli najhladnejšie, prípadne mali nejaké zdravotné ťažkosti. Vodiace medvedice nechodili, takže medvieďatá neosireli. Lovili sa hlavne čo najväčšie medvede. Ulovením dominantného samca dostal priestor v revíri mladší jedinec a nemusel odchádzať do iných revírov. Po ulovení boli k dispozícii všetky parametre jedinca ako veľkosť, hmotnosť, atď.

Po roku 1993 sa začali ozývať ochranárske teórie, že sa musia veľké medvede nechať žiť, lebo vraj odstrelom veľkého medveďa degradujeme genetiku, lebo aj človek je jeden veľký a iný malý. Mali sme preto dovolené odstreliť len medveďa do 100 kg a potom len do 70 kg. Keď bola váha prekročená, dostala firma pokutu aj za 10 kg navyše. Váhy pre ešte žijúceho medveďa sme neinštalovali, takže doprovod váhu medveďa len odhadoval.

Po genetickej stránke je to samozrejme hlúposť, pretože aj ľudia spolu žijú v rôznej veľkosti a majú spolu potomstvo. Rovnako aj medvede môžu by samica so samcom rozdielnej veľkosti. Moja mama tiež pochádzala z vysokej rodiny a otec z nízkej. Poznám veľa takto výškovo rozdielnych párov.

Po pár rokoch na to sme smeli medvede loviť len na rastlinnú potravu na konci leta a aj to len počas splnových nocí. Neúspešnosť takéhoto lovu bola veľmi vysoká. Ďalšie roky už užívatelia revírov aj strácali záujem o odlov.

Keď som začínal v lesníctve zvykli mať medvedice jedno, nanajvýš dve mláďatá. Keď mali tri, už to bola rarita. Dnes už vodia štyri a dokonca aj päť. Medveď okrem človeka nemá prirodzeného nepriateľa. Jedine medvieďatá sú ohrozené, ak by prišli o matku.

Medveď je najučenlivejšie zviera z našej prírody. Ešte zamlada pamätám, že chodili po Slovensku s cirkusom. Jediné krotené zviera bol medveď. Naučili ho rôznym trikom, dokonca aj bicyklovať. Párkrát boli aj v našej dedine. Bývam pri vodnom toku Muránky v Muránskej Dlhej Lúke a za mostom je širší priestor, voláme to pľac. Pamätám si tam z mladosti postavený cirkus. Ako chlapci sme tam chodili obdivovať hlavne medveďa. Chudák, cez deň bol uväznený v malom priestore a iste trpel. Na vystúpení okrem trikov zvykli cirkusanti organizovať aj súboj človeka s medveďom. Tohto nadopovali a preto sa stalo, že niekedy človek medveďa aj zvalil na zem.

Kvôli tomu, že je medveď takto učenlivý, naučil sa získavať potravu v blízkosti človeka. Je to samozrejme aj dôsledok premnoženia, ktoré ochrana prírody neuznáva. Som toho názoru, že časom bude medveď vyhľadávať spoločnosť človeka čím ďalej, tým viac. Stráca prirodzenú plachosť a stráca ju veľmi rýchlo. Nie je pre neho veľkou prekážkou ani elektrický oplôtok. Dokáže ho prekonať.

Navykne si aj na odháňanie zásahovým tímom a je len otázkou času keď to bude ignorovať. Som si istý, že sa naše deti dožijú, že si tak zvykne na rozhovor ľudí a zvončeky, že podľa týchto zvukov bude v prírode človeka vyhľadávať. Stačí aby párkrát našiel u turistu potravu v ruksaku. O tom kto vyjde z boja o ruksak úspešnejší, či človek alebo medveď, niet nijakých pochybností. Ak mu to vyjde raz, odváži sa o to znova. A žiadny turista nenesie celý deň v ruke spray. Z ruksaku ho určite včas nevyberie, keď zbadá medveďa...

Zásahový tím je platený a vystrojený z našich daní. Po viacnásobných neúspešných pokusoch odplašiť medveďa aj tak pristupujú k jeho usmrteniu. Keďže pán Slašťan v médiách vystupuje veľmi odborne a všetkým ľudom, aj poľovníkom a lesníkom radí, chcel som zistiť aké vzdelanie ho na to oprávňuje. Ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem, ale na internete som nenašiel jeho ukončené odborné vzdelanie, ani v lesníctve, ani v inom odbore, ktoré by ho oprávňovalo vystupovať v médiách tak, ako vystupuje.

Na riadení lesného hospodárstva nás učili, že dobrý riadiaci pracovník sa obklopí lepšími ako on sám a využíva ich schopnosti. Hlúpy sa obklopí hlúpejšími, aby vynikla jeho múdrosť. O kvalite a odbornosti riadenia ministerstva životného prostredia si môže urobiť názor každý sám.

Ochrana prírody sama pripúšťa nelegálny lov medveďa. Aj v našej doline pred pár rokmi bol trojročný medveď, ktorý v priebehu roka navštívil niekoľko včelníc. Odrazu sa stratil a odvtedy k návšteve včelníc na doline nedošlo. Medveď je veľmi učenlivý a naučí sa nebáť človeka, ale naopak, naučí sa ho vyhľadávať ako prípadný zdroj potravy.

Chodí zásahový tím neozbrojený? Turisti áno. To že sa medveď nemôže objaviť na turistickom chodníku je totálna hlúposť. Už som to niekoľkokrát zažil. Že sa vyskytuje len v ranných a večerných hodinách tiež nie je pravda. Stretol som medveďa  v lese, hlavne preto, že najčastejšie chodím sám a potichu. Stretol som už možno 100 jedincov medveďa. Niekedy aj viac jedincov za deň. Ani dvaja sa rovnako nesprávali. Každý zaujal iný postoj a inak sa správal. Máme sa báť chodiť do lesa? V mnohých krajinách sa medvede lovia. U nás je každých 5 kilometrov dedina. Máme na dedinách prestať hospodáriť v poľnohospodárstve, aby mohol prežiť medveď?

Medveď je tak isto lovnou zverou ako srnec, jeleň, daniel alebo diviak. Keď poľovne zasahujeme do populácie iných druhov zveri, jednoznačne je potrebné zasahovať aj do populácie medveďa.

Nie je lepšie pre ochranu prírody vykonávať regulovaný lov odborníkmi a pre štát zadarmo? Radšej budeme z našich daní platiť neodborný tím? Pri regulovanom love by pritom mohla ochrana prírody získať všetky parametre streleného medveďa.

Človek, ktorý na Liptove zahynul po útoku medveďa možno na poranenia umieral niekoľko hodín. Má odvahu niekto, kto tak veľmi múdro hovorí o medveďoch, neuznáva ich premnoženie a s klapkami na očiach si stále tvrdí svoje, dať sa v lese s výskytom kontajnerových medveďov priviazať k stromu? Keďže som včelár obetujem posledné kilo medu a osobne tohto odvážlivca natriem medom. Veď podľa obhajoby medveďa človeka nepokladá za potravu. Smrteľný útok na človeka je po 100 rokoch.  Keď to zásahový tím tvrdí, tak nech to dokáže demonštrovať aj na sebe a nie chodiť do lesa ozbrojený.

Prikrmovanie medveďa je samostatná otázka. Umelé prikrmovanie samozrejme nie je správne. Ako sa však dá zabrániť medveďovi nakŕmiť sa na našich poliach či v pšenici, alebo v kukurici? Nebudeme siať a piecť chlieb?

Včelárim pri vyvieračke Muránky, pod Muránskym hradom. Momentálne je to veľmi ľuďmi obľúbená lokalita kvôli sysľom. Aké množstvo potravy sa tam použije na umelé prikrmovanie sysľov asi nik nespočíta. Kvôli práci so včelstvami tam musím chodiť pomerne často. Niekedy sú už tak prežraté, že sa im už nechce ani vyjsť z dier. V prírode by po premnožení sysľa došlo k jeho úhynom pre nedostatok potravy. Nie je takéto prikrmovanie porušením zákona o ochrane prírody? Má ochrana prírody rôzne uhly pohľadu na tú istú vec?

Medveď samozrejme patrí do našej prírody, tak ako človek a ostatné živočíchy. Nemal by však byť život medveďa nadradený životu človeka. Aj s medveďom ako našou najväčšou šelmou sa dá žiť a dokazuje to aj doterajšie hospodárenie v lesoch a poľovné obhospodarovanie krajiny. Slovensko má chvalabohu výbornú diverzitu životného prostredia aj popri lesníckom a poľovníckom obhospodarovaní. Stovky rokov doterajšieho hospodárenia dokazujú, že človek vie spolunažívať na obývanom území aj s veľkými šelmami.

Ing. Marek Nosko

Prečítané: 5033
(26 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Dve výnimky na používanie zakázaných a nesprávnych spôsobov lovu: Platné od 1.3.2025 do 28.2.2026

Dve výnimky na používanie zakázaných a nesprávnych spôsobov lovu: Platné od 1.3.2025…

Aktuálne

Zobrazenie:7480

Slovenská poľovnícka komora upozorňuje svojich členov, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako príslušný orgán štátnej správy poľovníctva podľa...

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty v porastoch pripravených dvoma prerezávkami

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty…

Aktuálne

Zobrazenie:6818

Tento týždeň som spracoval formou reportáže do časopisu LES & LETOKRUHY skúsenosti cirkevných lesníkov zo spoločnosti PRO POPULO Poprad, obhospodarujúcej...

Komentár: Keď lesnícke srdce zaplače...

Komentár: Keď lesnícke srdce zaplače...

Aktuálne

Zobrazenie:6670

Chcem sa podeliť o skúsenosti, ktoré máme na mestských lesoch v Spišskej Belej v súvislosti s ochranou lesných porastov v priamom susedstve s rómskou osadou Rakúsy...

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary: LESY SR ošetria dva poškodené stromy vo štvrtom stupni ochrany

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary: LESY SR ošetria dva…

O čom sa píše

Zobrazenie:5847

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary. LESY Slovenskej republiky tam odstraňovali následky vetrovej kalamity z minulého roka. Aj...

TÝŽDŇOVKA: Smutný príbeh úspešného lesníckeho manažéra v štátnom podniku. Vymyslené obvinenia, profesijná likvidácia a pretrvávajúca krivda

TÝŽDŇOVKA: Smutný príbeh úspešného lesníckeho manažéra v štátnom podniku. Vymyslené obvinenia, profesijná…

Aktuálne

Zobrazenie:5750

S Ing. Petrom Šiškom sme sa tento týždeň stretli po piatich rokoch. Naposledy sme spolupracovali na téme výskytu lykožrúta bukového...

TÝŽDŇOVKA: Aj malý lesný hospodár môže získať veľký top traktor. Bez modernej techniky a kvalifikovaných operátorov to nepôjde

TÝŽDŇOVKA: Aj malý lesný hospodár môže získať veľký top traktor. Bez modernej…

Aktuálne

Zobrazenie:5643

Na regionálnom Dni zeleného lesa, ktorý sa konal tento týždeň pri Kaplnke na Záblatí v Javorníkoch, predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov...

Hlavné správy

LES & Letokruhy APRÍL 2025

LES & Letokruhy APRÍL 2025

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY APRÍL 2025, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Komentár: Smrteľné hriechy a poľovníctvo

Komentár: Smrteľné hriechy a poľovníctvo

O čom sa píše

V ľudskom živote často dochádza k mnohým hrubým prešľapom, ktoré sa označujú ako smrteľný hriech v prenesenom zmysle. Ak očakávate zoznam obzvlášť závažných...

Prečítajte si viac
Českí vlastníci lesov: Nariadenie o odlesňovaní EUDR nikdy nebude plniť očakávaný účel

Českí vlastníci lesov: Nariadenie o odlesňovaní EUDR nikdy nebude plniť očakávaný účel

Aktuálne

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a cirkevních lesů ČR (SVOL) považuje za neprijateľné, aby svet naďalej každoročne prichádzal o 10 miliónov hektárov lesa...

Prečítajte si viac
Projekt nového sídla štátneho podniku Lesy ČR s názvom Lesy v lese za 60 miliónov eur: Otvorenie cesty k realizácii veľkých drevených stavieb

Projekt nového sídla štátneho podniku Lesy ČR s názvom Lesy v lese…

O čom sa píše

Projekt nového sídla Lesů České republiky s názvom Lesy v lese je dielom architektonického ateliéru CHYBIK + KRISTOF, ktorý má...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora