Názor: Kedy a kde je výhodné využiť spôsob prírode blízkeho hospodárenia v lesoch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
K vyznačovaniu stromov použitím prírode blízkeho hospodarénia sa pridáva podľa skúseného odborného lesného hospodára a taxátora Ing. Róberta Gombárika čoraz viac obhospodarovateľov lesov. Pôsobí vo viacerých častiach Slovenska, takže má dostatočný prehľad o lesníckych prístupoch v neštátnych subjektoch. V statuse na sociálnej sieti píše o tom, za akých okolností sa dá podľa jeho názoru použiť tento spôsob hospodárenia v lesoch.
„Som zástancom rúbaňového spôsobu, ale niekedy je celkom výhodné využiť spôsob prírode blízkeho hospodárenia v lesoch, ak:
- nemáte dostatočne vychované porasty v rubnom veku. Je vyhovujúce rozvoľniť zápoj v častiach, kde by to chcelo ešte prebierku, a nielen na naplánovaných východiskách,
- môžete umiestniť výbery do častí s mozaikovitým zmladením a podporiť odrastanie už jestvujúceho zmladenia,
- je možné skupinovito alebo hlúčikovito uvoľniť odrastené zmladenie,
- sa dá využiť kombinácia skupinovej alebo stromovej metódy v rôznych vrstvách.
Na Makove pod Hričovcom a pri chate Kminek som u dvoch obhospodarovateľov použil kombinovanú stromovú a skupinovú formu. Z predpísaného etátu som využil niečo viac ako jednu tretinu predpisaneho objemu ťažby na decénium. Viac určite v tomto decéniu nebude treba. Samozrejme, ešte bude kalamita, tak by bolo prezieravé úmyselnú ťažbu nepreháňať a zbytočne nepresvetľovať celý porast. Nezasiahnuté plochy sú plochy s prevahou jedle, z ktorej som vybral len hnilé a choré jedince,“ napísal na svojom profile na sociálnej sieti Ing. Róbert Gombárik.
Redakčná úprava: Lesmedium.sk