Názor: Jednoduchá matematika
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Dovoľte mi na začiatok jeden citát Alberta Einsteina: „Pokiaľ to nevieš vysvetliť jednoducho, nerozumieš tomu dostatočne dobre.“ V súčasnosti niektoré skupiny ľudí v súvislosti s rekolonizáciou veľkých šeliem (vlk, medveď) často hovoria o tom, že vlk sa môže stať v podmienkach strednej Európy regulačným faktorom pri znižovaní stavov raticovej zveri. Idú vo svojom tvrdení tak ďaleko, že vlk by mohol podľa nich dokonca v tomto ohľade nahradiť tradičné poľovníctvo. Toto ich tvrdenie nemôže obstáť ani z pohľadu štatistiky.
Vychádzajme z informácie, ktorú predniesol prof. Dr. Sven Herzog na konferencii v Židlochoviciach, že jeden vlk spotrebuje zhruba 50 ks raticovej zveri za rok. Teraz sa pozrime na údaje, ktoré sú uvedené v Poľovníckej štatistickej ročenke z roku 2022 a prehľadne zoradené v tabuľke: https://www.forestportal.sk/wpcontent/uploads/2023/09/Polovnicka-statisticka-rocenka-SR-2022.pdf.
Tabuľka je uverejnená v prílohe k článku a hodnoty v nej uvedené za lomítkom sú bez muflonej zveri. Pre výpočty použijeme jednoduchú matematiku.
Počet vlkov = 207 185/50 = 4 144 ks
199 807/50 = 3 996 ks (bez muflonej zveri)
Takže pre dosiahnutie stavu uvedeného v poľovníckej ročenke by museli stavy vlka dosahovať hodnotu 4 144 resp. 3 996 ks. Boli by takéto stavy vlka na Slovensku z biologického aj spoločenského hľadiska akceptovateľné?
Ale poďme ešte ďalej využívať jednoduchú matematiku. Podľa údajov z Enviroportálu https://www.enviroportal.sk/indicator/detail?id=701&print=yes bola ku dňu 31.12.2022 rozloha lesov na Slovensku 20 274,83 km2. Keď si k tomu zoberieme údaj zo str. 17 o priemernej hustote vlka zo Západných Karpát https://www.sopsr.sk/files/PS-o-vlka-draveho-na-Slovensku.pdf, ktorá je 2,46 jedinca na 100 km2, tak jednoduchou matematikou sa dostaneme k údaju 499 ks. Toľko by sme z pohľadu rozlohy lesov mali mať vlkov na Slovensku.
Porovnajte si tento údaj s hodnotou počtu vlkov uvedenou vyššie. Keď túto hodnotu 499 ks vynásobíme údajom od prof. Dr. Herzoga, t. j. že jeden vlk spotrebuje zhruba 50 ks raticovej zveri za rok, dostaneme údaj o tom, koľko kusov raticovej zveri by tento počet vlkov spotreboval za rok tzn. 24 950 ks raticovej zveri ročne. Opäť si túto hodnotu porovnajte s hodnotami uvedenými v tabuľke.
S využitím jednoduchej matematiky môžeme ísť ešte ďalej, teda k ďalšej našej veľkej šelme - medveďovi. Pri čítaní zahraničnej poľovníckej tlače ma zaujal jeden zaujímavý článok, v ktorom sa rozoberala problematika fungovania spolužitia s medveďom a aké problémy pri tom vznikajú v Chorvátsku.
Písalo sa tam, ako sa v Chorvátsku rieši situácia s populáciou medveďa. Uvádza sa, že Chorvátsko s celkovou rozlohou 56 590 km² a hustotou obyvateľstva 72 obyv./km² má veľkú populáciu medveďa. Podľa súčasných odhadov tam žije okolo 1 000 medveďov. A práve tieto údaje ma priviedli k jednoduchému výpočtu, výsledok ktorý by mohol dať jednoduchú odpoveď na otázku, aké stavy medveďa by sme mali dosiahnuť na Slovensku.
Prvý parameter, z ktorého som vychádzal, bola rozloha Slovenska 49 035 km². Porovnal som hodnoty rozlohy Chorvátska s rozlohou Slovenska, vychádzajúc z jednoduchého predpokladu, že čím je rozloha menšia, tým menšia veľkosť biotopu bude prístupná medveďom. Takže matematicky (priama úmera) vyjadrené:
49 035 km²
Počet medveďov na Slovensku = ------------------ x 1 000 ks = 866 ks
56 590 km²
Potom som si zobral druhý parameter a tým bola hustota obyvateľstva na Slovensku 110 obyv./km². Aj túto hodnotu som porovnal s hustotou obyvateľstva v Chorvátsku, pričom v tomto prípade som vychádzal z jednoduchého predpokladu, že čím je hustota obyvateľstva vyššia, tým menšiu veľkosť biotopu budú mať medvede k dispozícii. Opäť matematicky (nepriama úmera) vyjadrené:
72 obyv./km²
Počet medveďov na Slovensku = ------------------ x 1 000 ks = 654 ks
110 obyv./km²
Na záver jednoduchej matematiky ešte nasledujúci citát od čínskeho učiteľa Konfuciusa: „Život je vlastne celkom jednoduchý a skomplikuje sa len tým, že sami na komplikovanosti trváme.“
Ing. Ján Krnáč