Názor: Je ťažké pochopiť podporu ničnerobenia a pozorovania dejov, namiesto podpory obhospodarovateľov a vlastníkov lesných pozemkov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V aktuálnom vydaní časopisu Lesník štátneho podniku LESY SR je uverejnený článok vedúceho Lesnej správy Duchonka a skúseného lesníckeho praktika Ing. Dušana Mikuša s titulkom Búranie 3 500 priehrad v Európe! Autora zaujala informácia, publikovaná na sociálnej sieti o tom, že najmä v západnej Európe je už zbúraných či pripravených na odstránenie 3 500 priehrad a vodozádržných stavieb. Domnieva sa, že za búraním priehrad treba vidieť napríklad aj iniciatívu WWF (Svetový fond na ochranu prírody) a ochranárskych organizácií. Píše, že jedným z dôvodov je ťah lososov a obnovenie riečnej krajiny. To, že výhod bez priehrad bude menej, nik nerieši.
Na portáli Lesmedium.sk zverejňujeme záverečnú časť dvojstranového článku Ing. Dušana Mikuša o význame vody pre prírodu a spoločnosť, ale aj o priehradách ako nesporných prvkoch obrovskej biodiverzity živočíchov, rastlín a druhov na vodu naviazaných.
„Je ťažké pochopiť, že svet ochrany prírody je iný, ako by sme očakávali. Podporuje búranie multifunkčných priehrad a zavádza jednoúčelové slnečné a veterné elektrárne, podporuje výrobu elektromobilov a bojuje proti drevu – jedinečnej obnoviteľnej ekologickej surovine, ktorá nahrádza plast či betón s podstatne vyššou CO2 stopou. Podporuje prapodivné projekty ničnerobenia a pozorovania dejov, namiesto podpory obhospodarovateľov a vlastníkov lesných pozemkov, aby pomohli vylepšiť poškodené lesné ekosystémy – továrne na fotosyntézu, chladiče krajiny, zadržiavače vody a úžasné miesto na rekreáciu, miesto potrebné pre život.
Lesné pozemky a porasty na nich rastúce dokážu efektívnejšie zadržiavať vodu a spomaľovať jej odtok. Hospodárenie je cieľavedomá ľudská činnosť, odborný spôsob organizácie výroby za účelom dosiahnutia cieľa. Prírode blízke obhospodarovanie lesa (PBOL) cieľ spĺňa so základnou myšlienkou trvalosti lesa, pestrej výškovej, hrúbkovej a druhovej štruktúry a optimálne riešia aj problematiku zadržiavania vody. PBOL si vyžaduje zmenu prístupu a myslenia. Nie je to hospodárenie nové, veľa jeho prvkov mnoho odborných lesných hospodárov a lesníkov dlhodobo aplikovalo, nič, čo by sme nepoznali, stačilo iba pozorovať prírodu.
Pozor ale, vždy sa dajú veci robiť lepšie a efektívnejšie. Spôsom, ako obhospodarujeme lesy, by nám mal dovoliť sa ráno pozrieť do zrkadla, či sme nesklamali seba aj iných, lebo aj krajina je zrkadlom ľudí, ktorí v nej žijú, pracujú a hospodária,“ napísal Ing. Dušan Mikuš v závere svojho článku v časopise Lesník III/2021.