Názor: Herci, virológovia, nedajte sa vtiahnuť do sveta populizmu, klamstiev a poloprávd - akože v záujme ochrany prírody
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V tomto období sme svedkami súboja o ovládnutie územia národných parkov organizáciou ochrany prírody. Národné parky na Slovensku boli v minulosti veľkoryso vyhlasované bez ohľadu na teraz medzinárodne uznávané kritériá (IUCN), pričom žiaden národný park tieto kritériá nespĺňa. Myslím tým skutočný stav ľuďmi pozmenených, nepôvodných biotopov, neschopných samostatnej existencie a absolútne nevhodných na zaradenie do bezzásahových území za účelom naplnenia percenta bezzásahovosti. Ministerstvo životného prostredia bez analýzy dopadov na vidiek a regióny pretláča bezhlavo a nasilu svoje predstavy o prevode uvedených pozemkov.
Vo vyspelom Švajčiarsku ani nedovolili spustiť referendum o vytvorení druhého národného parku v krajine. Veľké mestá veľmi dobre vedeli, že pri hlasovaní by prevalcovali vidiek. Napriek tomu to neurobili. Rešpektovali a prejavili tak úctu k vidieckemu obyvateľstvu a k jeho práci na vidieku. Je to obdivuhodné a podotýkam je to možno najvyspelejší štát sveta s jedným malým národným parkom. Sú tam žijúci ľudia hlúpi, že to tak robia a neuvažujú o bezzásahu?
Skutočná reforma ochrany prírody začne vtedy, keď vyhlasovaniu nových chránených území predíde odborná diskusia všetkých zainteresovaných strán a stanovia sa kvalitatívne rámce a hranice pre ich prehodnotenie a využívanie. V opačnom prípade to bude neodborné, nedemokratické a celé Slovensko sa dostane do obmedzení, kde sa nebude dať reálne hospodáriť. Ľudí nesmieme na Slovensku koncentrovať, naopak vytvárať im relaxačné zóny tam, kde žijú a chodia do práce. Diverzifikovať ľuďom činnosť na vidieku, čím sa budú aj reálne živiť. Napr.: turizmus, lesníctvo, poľnohospodárstvo... Pre dosiahnutie súladu cieľov ochrany prírody a životných potrieb spoločnosti v preľudnenej strednej Európe nemôžeme ísť cez zvyšovanie bezzásahovej zóny, ale cez rovnováhu a spoluprácu ochrany prírody s materiálnymi potrebami človeka.
Ľudí je potrebné vzdelávať, aby pochopili o čom je ochrana životného prostredia. Nemôže to byť cesta zákazov, obmedzení a hanebných pokút. Reforma ochrany prírody resp. prevod pozemkov pod Štátnu ochranu prírody SR si vyžaduje dôslednú analýzu a hlavne zdravý rozum. Dobrý, odborný návrh prišiel z nášho parlamentu - že pod ŠOP SR by mali prejesť terajšie územia so 4. a 5. stupňom ochrany. Na splnenie cieľov ochrany prírody by to malo bohato stačiť. V prípade aktuálneho poslaneckého návrhu (prechod pozemkov s 3. stupňom ochrany a ochranných pásiem pod ŠOP) nás čakajú negatívne sociálne, ekonomické a ekologické dopady.
Ing. Cyril Bábeľa st.
(Autor je štátny lesník z Muránskej planiny, vedúci Lesnej správy Veľká Lúka)
Zdroj: Časť statusu, zverejnená na sociálnej sieti.
Link na kompletný text publikovaného statusu:
https://www.facebook.com/cyril.babela.5