Názor: Extrémne sucho poškodzuje všetky dreviny. Patent na rozum nemá nik, riešením je pozorovať prírodu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Extrémne sucho a nárast teplôt poškodzuje všetky dreviny. Intenzita poškodenia sa môže rôzniť podľa lokality, expozície, nadmorskej výšky, veku, štruktúry, pestrosti druhov, pôdy, spôsobu hospodárenia... Patent na rozum a riešenie nemá nik. Riešením je pozorovať prírodu.
Mne sa to javí tak, že menšie obnovné prvky, jemnejšie zásahy, viacetážové porasty s pestrým zložením drevín, kvalitnou pôdou bohatou na živiny a humus, severné expozície, porasty vyšších polôh a mladšie sú prispôsobivejšie. Problém tepla a sucha znášajú lepšie s menším poškodením.
Ťažké je predvídať, čo nastane, ako to príroda zariadi a človek bude reagovať a riešiť. Pravdepodobne sa budú postupne presúvať dreviny z nižších lesných vegetačných stupňov do vyšších. Lenže to je na príliš dlhú dobu.
Človek to môže čiastočne urýchliť. Alebo sa prirodzenou obnovou porastov presadia v boji o životný priestor jedince, ktoré budú znášať viac teplo a sucho a s pomocou lesného hospodára sa tam vnesú dreviny pre pestrosť a vyššiu istotu z nižších lesných vegetačných stupňov.
Problém bude s najextrémnejšími lokalitami, najmä v pásme duba. Tam by sme mali vnášať a tolerovať nejaké percento drevín z južnej Európy. Možno aj nepôvodných drevín, ktoré sa už osvedčili v suchých oblastiach južnej Európy, možno severnej Afriky či Ázie. Živočíšne druhy prídu (alebo už tu sú) s teplom a suchom tak či tak.
Je a bude aj iný pohľad a riešenie, s ktorým ja nesúhlasím. Ten klasický ochranársky - pozorovací. Keď na extrémnych lokalitách vzniknú savany a xerotermy. Budú naše pôvodné, nebudú viazať alebo iba minimálne CO2, vodu a pôdu. Budú ohrozovať obce, poľnohospodárske kultúry a okolité vyššie položené lesy požiarmi. Presne tak, ako sme to videli tento rok v celej južnej Európe.
Môžu nastať aj kroky, ktoré netušíme. Najvýznamnejším riešením sucha je zdravá a živá pôda, ktorá zadrźí najviac vody. Pôda s trvalým krytom lesného, ideálne viacetážoveho porastu s pestrou skladbou drevín. Výraznou pomocou zachytávania vody je dobrý stav odvodnenia zvážnic a ciest (lesnej dopravnej siete) s funkčnými a vyčistenými vodonkami a odrážkami.
Zníženiu vplyvu sucha iste pomôžu aj malé vodozádržné prvky v lesných ekosystémoch. Malé vodné plochy vo vysychajúcich dolinách, zemné či drevené minihrádzky, zasakovacie či kalové jamy. K týmto prvkom majú ale negatívny postoj na ministerstve životného prostredia, Výskumnom ústave vodného hospodárstva a bránia im aj rôzne občianske združenia.
Ing. Dušan Mikuš
Zdroj: Diskusný príspevok na sociálnej sieti
Titulok a redakčná úprava: Lesmedium.sk