Prihlásiť

Názor: Ekologická demagógia a demagogická ekológia

Základom ekológie, čiže náuky o prostredí je poznanie, že všetko so všetkým súvisí. Priestor, v ktorom tieto vzťahy vznikajú a odohrávajú sa, nazýva ekológia „ekosystémom“, čiže systémom tvoreným všetkými zložkami prostredia. Od materskej horniny cez pôdu, rastlinstvo až po živočíšstvo. Na určitom minerálnom podklade sa v určitých klimatických podmienkach vytvorí špecifický typ pôdy, tento obsadia špecifické živé organizmy (pôdny fyto- a zooedafón), na pôdnom povrchu sa vytvorí špecifické spoločenstvo rastlín a živočíchov atď. V každom ekosystéme prebieha výmena energie medzi jednotlivými zložkami. V každom spoločenstve sa vyvinuli špecifické potravné vzťahy, nazývané aj potravnými reťazcami a pokiaľ tieto fungujú tak, ako majú, môžeme hovoriť o prírodnej rovnováhe – homeostáze.

Doporučený Ilustračné foto Marek Nosko Ilustračné foto Marek Nosko

Pokiaľ by si lesníci vystačili s poznaním zákonitostí vzťahov v rastlinných spoločentvách (les bez zveri), poľovníkov musia zaujímať potravné reťazce, v ktorých hrajú hlavné úlohy vyššie živočíchy, čiže lovné stavovce (poľovná zver), pretože tieto sú hlavným predmetom ich záujmu. V tejto etape posudzovania nášho postavenia v prírode je dôležité si uvedomiť, že súčasťou prírodného prostredia je aj samotný človek.

V našich ekologických podmienkach je pre vzťahy medzi vyššími stavovcami typický „pastevne - koristnícky“ potravný reťazec. Jeho základom je vrstva producentov (zelené rastliny), nad ňou je vrstva konzumentov (bylinožravce) a nasleduje vrstva reducentov (mäsožravce, čiže predátori). Aké postavenie v tomto potravnom reťazci má však človek? Pri posudzovaní prírodného postavenia človeka – zberača a lovca, tento je síce konzumentom aj reducentom, lebo zbiera rastlinnú potravu a loví iné živočíchy, ale keďže historicky loví aj samotných reducentov (mäsožravce), tak musí byť nevyhnutne posudzovaný ako samostatná vrstva tohto reťazca, čiže ako nejaký reducent II. rádu, teda určitý nadreducent, niektorými autormi nazývaný tiež superpredátorom. V pomyselnom ekologickom diagrame v tvare na základni postaveného rovnoramenného trojuholníka mu teda patrí samotná špička, z ktorej (ako „pán tvorstva“) ovplyvňuje všetky pod ním sa nachádzajúce vrstvy.

Celé toto poznanie má však pre maličké Slovensko jeden podstatný háčik. A to, že najspoľahlivejše fungujú tieto potravné reťazce v prirodzených podmienkach. Najlepšie to môžeme pozorovať v obrovských národných parkoch USA, Kanady, Austrálie a Afriky. Na týchto územiach totiž ešte v čase, keď naše stredoveké vydrancované lesy začínali chrániť osvietenskí cisári ako Maximilián II., Mária Terézia či jej syn Jozef a umelo ich obnovovať pokrokoví lesníci (ako náš Jozef Dekret Matejovie), „vládli“ ešte pôvodní obyvatelia (Indiáni, Aboriginci, Krováci či Masajovia...).

A tu sa dostávame ku kameňu úrazu. Čo sú to vlastne prirodzené podmienky? Určite aj u nás kedysi tieto prirodzené podmienky existovali. Odkedy však môžeme hovoriť o ich zániku? Zanikli s tým ako človek vynašiel kyjak, alebo od „vynálezu“ luku, či palných zbraní? Alebo vtedy, keď si človek domestikoval prvé zviera? Alebo to začalo až vtedy, keď boli historickými roľníkmi kolonizované naše nížiny a medzihorské kotliny?

Môžeme za prirodzené podmienky považovať smrekové a topoľové monokultúry, či aj keď zmiešané a priestorovo diferencované, ale umelo založené lesné porasty?! (Sú totiž „mudráci“, ktorí umelo založené porasty stromov ani za lesy nepovažujú!). Sú prirodzenými podmienkami obrovské lány repky, kukurice, pšenice, jačmeňa či iných plodín, keď kedysi na tých istých miestach rástli po desaťtisíce rokov pralesy? Sú prirodzenými podmienkami odvodnené mokrade, či umelé vodné nádrže a prakticky po celej dĺžke regulované vodné toky?

Prečo tak zoširoka? Nuž jednoducho preto, lebo napriek týmto jednoznačným argumentom sú u nás ľudia, ktorí zrejme všetky tieto človekom spôsobené anomálie považujú za prirodzené prírodné podmienky. Neveríte? Preto sa pýtam, napr.: Kto sú tí, ktorí tvrdia, že lykožrút je prirodzenou súčasťou lesa a preto mu treba umožniť usmrtiť všetky smrekové, umelo založené porasty??? Kto sú tí, ktorí jedným dychom tvrdia, že na smrekových monokultúrach nezáleží a popritom „bojujú“ za záchranu biotopu hlucháňa, ktorý je na drevine ako je smrek existenčne závislý?! Kto sú tí, ktorí tvrdia, že umelá obnova lesa je proti prírode a najlepšie by bolo všetky lesy nechať na samovývoj???  Kto sú tí, ktorí tvrdia, že všetky veľké šelmy a pernaté predátory je potrebné celoročne chrániť a to aj za cenu nebezpečia všetkých konfliktov, ekonomických a kultúrnych strát (a voči predátorom kontraproduktívnej) občianskej neposlušnosti, ktorú takáto nepremyslená totálna ochrana evokuje???

Kto sú tí, ktorí v záujme naivne hlúpej ochrany medveďa ignorujú fakt, že kolónie veľkých lesných mravcov sú dôležitou súčasťou biologickej ochrany lesa a (napriek stáročnému poznaniu) neuznávajú pozitívny význam mravenísk ako životne dôležitého potravného zdroja pre mláďatá lesných kurovitých vtákov?

Každému súdnemu človeku je jasné, že viniť z týchto názorov a úmyslov najviac priamo zainteresované strany, čiže lesníkov a poľovníkov by bolo nielen nereálne, ale aj nespravodlivé. Oni to určite nie sú (teda ak nerátame tých pár „janičiarov“ s lesníckym vzdelaním, ktorí v záujme presadenia svojho falošného ega zabudli na to, čo im na lesníckych fakultách prednášali – v nejednom prípade – svetom uznávané významné lesnícke kapacity).

Kto toto všetko teda tvrdí? Hovorím to nerád, ale autormi všetkých týchto bludov sú dve skupiny tzv. „ekológov“, teda lepšie povedané tí, ktorí sa za ekológov vydávajú, resp. svoje vzdelanie v tejto oblasti zneužívajú k presadzovaniu svojho faločného ega. Sú to buď EKOLOGICKÍ DEMAGÓGOVIA (rôzni elektrikári a pod.) alebo DEMAGOGICKÍ EKOLÓGOVIA (inak povedané lesnícki „janičiari“).

Ako inak sa dá vysvetliť, že na jednej strane sa tí istí zbožne modlia k našim tzv. národným parkom, a na strane druhej sú ochotní pochovať lesníkov a poľovníkov, teda tých, ktorí sa na vytváraní a ochrane prostredia týchto území po stáročia – s tým najlepším vedomím a svedomím, teda na základe stavu vtedajšieho poznania - priamo podieľali?!

Ako inak sa dá vysvetliť, že napr. na jednej strane považujú ťažbu dažďových pralesov za obrovský hriech proti prírode, ale na strane druhej im vôbec nevadí, že vinou „bezzásahu“ voči škodlivému hmyzu prichádzame u nás o státisíce dospelých stromov, ktoré kým žili - napriek svojmu pôvodu - doposiaľ vzorne plnili aj svoje environmentálne poslanie: zadržiavať vodu, znižovať prašnosť, produkovať kyslík, poskytovať hniezdne možnosti vtáctvu či spoluvytvárať rekreačné prostredie pre človeka a pod.?!

Ako inak sa dá vysvetliť, že na jednej strane im prekáža hospodársky motivovaná lesnícka činnosť, ale na strane druhej nimi zaznávanou lesníckou činnosťou vytvorené lesy sú ochotní považovať dokonca za tú najpravejšiu slovenskú „divočinu“ tzv. národných parkov?! Ako inak sa dá vysvetliť bezbrehá ochrana veľkých šeliem a dravcov ako „prirodzenej“ súčasti našich ekosystémov pri vedomí, že naše ekosystémy sú od prirodzenosti vzdialené najmenej 2 000 až 3 000 rokov?! Ako inak sa dá vysvetliť, že hoci základná poučka ekológie hovorí o tom, že v ekosystéme všetko so všetkým súvisí, zrazu nikomu z nich v našich lesoch nechýbajú veľké lesné mravce, ako jeden zo základných prvkov prírodnej rovnováhy?!

Bohužiaľ, žijeme dobu informačnú. Ktovie, ako by dopadol svet, keby mal dnešné možnosti šíriť cez súčasné médiá svoje bludy nacistický minister propagandy Goebels. Našťastie ich nemal. Bohužiaľ, majú ich však iní „Goebelsovia“. Možno nie až tak nebezpeční, ale určite škodliví. V našom prípade sú to aj vyššie spomenutí ekologickí demagógovia a demagogickí ekológovia. A propaganda týchto ekodemagógov či demaekológov funguje. Bohužiaľ, za výdatnej pomoci mainstreamu. Národ je už natoľko ohlúpnutý, že jedného sme dokonca vyslali aj do európskeho parlamentu. Tak sa teda nečudujme.

Ing. Jaroslav Ďurík

(Autor je lesník, poľovník a bývalý pracovník Štátnej ochrany prírody SR)

Naposledy zmenené: štvrtok, 16 júl 2020 13:37
Prečítané: 3546
(5 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka výsledkom ich práce na plochách po kalamite namiesto vývratov a suchárov vitálne a zmiešané mladé lesné porasty

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka…

Aktuálne

Zobrazenie:13773

S predsedom Spolku bývalých urbárnikov Pozemkové spoločenstvo Vyšná Boca Ing. Pavlom Zacharovským a odborným lesným hospodárom i lesníkom v jednej osobe Ing. Jozefom Gracíkom...

TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými cenami priemerne o 30 percent vyššie

TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými…

Aktuálne

Zobrazenie:13004

Tento týždeň v pondelok vyhodnotili košickí mestskí lesníci aukciu dreva, ktorá sa uskutočnila od 19. do 22. novembra na Expedičnom sklade...

Názor: Verejnosť má právo poznať pravdu, ktorú ochranári skrývajú pod svojou maskou

Názor: Verejnosť má právo poznať pravdu, ktorú ochranári skrývajú pod svojou maskou

Aktuálne

Zobrazenie:10859

V dnešných časoch, keby lesná zver nespôsobovala žiadne škody, nemuselo by sa nič robiť. V opačnom prípade, keď zver spôsobuje škody v lese...

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou na uzde, spoločne kladú dôraz na ochranu lesa

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou…

Aktuálne

Zobrazenie:9131

Pred niekoľkými dňami som sa stretol so zástupcami Pozemkového spoločenstva urbariátu v Liptovskej Sielnici. Tento týždeň som spracoval zo získaných podkladov...

Vojenskí lesníci sa podieľajú na vývoji pásového lesného stroja: Ľahký, užitočný a ekologický, v štádiu funkčného modelu, pomôže pri výchove lesa

Vojenskí lesníci sa podieľajú na vývoji pásového lesného stroja: Ľahký, užitočný a…

O čom sa píše

Zobrazenie:9005

Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR na sociálnej sieti uvádza, že rast ekonomickej a ekologickej náročnosti sa samozrejme premieta...

Agrorezort: Povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri a ostatnej raticovej zveri v čase ochrany

Agrorezort: Povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri a ostatnej raticovej zveri v čase…

O čom sa píše

Zobrazenie:6570

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky podľa § 72 písm. m) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a...

Hlavné správy

Vedec o téme klimatickej zmeny, ktorá existovala aj pred ľudskou civilizáciou: Degradovala na krčmovú diskusiu

Vedec o téme klimatickej zmeny, ktorá existovala aj pred ľudskou civilizáciou: Degradovala…

O čom sa píše

Téma klimatickej zmeny, o ktorej sa v spoločnosti čoraz viac rozpráva, je fascinujúca, zároveň frustrujúca a trocha aj desivá. O tejto téme povedal viac...

Prečítajte si viac
Senzácia z listnatého lesa: Bukové vlákna na prehliadkové mólo

Senzácia z listnatého lesa: Bukové vlákna na prehliadkové mólo

O čom sa píše

Z výrobnej linky v Göppingene zišli prvé textilné vlákna z bukového dreva, ktorých využitie je rôznorodé: textil, interiérové vybavenie a...

Prečítajte si viac
Rada Európskej únie: Formálne prijatie ročného odkladu uplatňovania nariadenia o odlesňovaní

Rada Európskej únie: Formálne prijatie ročného odkladu uplatňovania nariadenia o odlesňovaní

Aktuálne

Rada Európskej únie 18. decembra 2024 formálne prijala nariadenie o ročnom odklade uplatňovania nariadenia EÚ o odlesňovaní. Informuje o tom v tlačovej...

Prečítajte si viac
5. ročník videosúťaže Podpor svoj odbor: Najaktívnejšou strednou odbornou školou sa stala SOŠ lesnícka a drevárska Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

5. ročník videosúťaže Podpor svoj odbor: Najaktívnejšou strednou odbornou školou sa stala…

Aktuálne

5. ročník videosúťaže Podpor svoj odbor má svojich víťazov. Slávnostného oceňovania sa zúčastnil a medzi mladých zavítal aj štátny tajomník...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora