Názor: Ebola v slovenskom lesníctve a možnosti jej liečenia
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Stav lesného hospodárstva na Slovensku po roku 1990 je vo významnej miere ovplyvnený negatívnymi dôsledkami transformácie a ekonomickej reformy lesného hospodárstva. Podľa záverov vykonaných analýz sú spôsobené krajným environmentalizmom a krajným ekonomizmom, ktoré nerešpektujú vo všeobecnosti špecifiká obhospodarovania lesov a predstavujú nenahraditeľné ekonomické a spoločenské straty v trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov predovšetkým v dôsledku nespracovaného kalamitného dreva.
Pre názornosť situácie treba uviesť, že podľa tímu expertov tieto straty predstavujú čiastku 186,6 mil. eur a v medziročnom období majú stúpajúci trend. S tým je spojený úbytok viac ako 2 268 pracovných miest v podhorských oblastiach, kde sa v súčasnosti konštatuje najväčšia nezamestnanosť obyvateľstva. Je preto na mieste otázka pre lesnícku verejnosť, rezortných ministrov, ale aj pre politickú reprezentáciu, aký je prístup výkonnej moci štátu k riešeniu problémov po reprivatizácii lesov, transformácii a ekonomickej reforme lesného hospodárstva na Slovensku?
Na mieste je súčasne otázka, týkajúca sa existencie lesníctva, ktorú v súčasnej dobe predstavuje podvyživená ekonomika a financovanie lesného hospodárstva. Každý vlastník, užívateľ lesa a národohospodár si preto nutne musí klásť otázku, ako je možné, že sa podľa vykonanej analýzy ekonomických rizík trvalo udržateľného obhospodarovania lesov na Slovensku (publikovanej v odbornej tlači v ČR a SR) nenájdu dlhodobo v štátnom rozpočte a v štrukturálnych fondoch EÚ dostatočné finančné prostriedky na riadne a trvalo udržateľné obhospodarovanie všetkých kategórií lesov na Slovensku tak, ako je tomu v lesnícky vyspelých európskych štátoch, ako je napr. Česká republika, Rakúsko, Švédsko, Fínsko, Nórsko a Nemecko (v spolkových krajinách Bavorsko, Dolné Sasko, Hesensko).
Ide v podstate o nutnosť zachovania a rozvoj produkčných schopností lesov a tým súčasne ekologicky obnoviteľnej drevnej suroviny, ale aj zlepšenie zdravotného stavu lesov, postihnutých globálnym otepľovaním a rozsiahlymi lesnými kalamitami. V neposlednej miere ide aj o zachovanie ostatných sociálno-ekonomických funkcií lesov, zameraných na riešenie zamestnania obyvateľstva v podhorských oblastiach, kde je najväčšia nezamestnanosť.
Znalosť problematiky organizácie riadenia lesného hospodárstva predpokladá na celoštátnej úrovni vecne zdokumentovať všetky zásadné problémy lesníctva a lesného hospodárstva na Slovensku v súlade s rezolúciami a rozhodnutiami ministerských konferencií o ochrane lesov v Európe a zapracovať ich do konkrétnych opatrení stratégie lesného hospodárstva na realizáciu trvalo udržateľného obhospodarovania lesov.
Vypracovanie krátkodobých, ale aj dlhodobých koncepčných materiálov, predpokladá priamu spoluprácu rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka s Ministerstvom životného prostredia SR a Ministerstvom hospodárstva SR, najmä pokiaľ ide o produkciu dreva a jej spracovanie v drevospracujúcom priemysle. Je reálny predpoklad, že takto spracované koncepčné materiály s konkrétnymi opatreniami a nástrojmi na ich zabezpečenie budú schválené na rokovaní Vlády SR, v parlamentných výboroch a nakoniec v Národnej rade SR.
Pokiaľ schválenie materiálov vyžaduje aplikáciu legislatívnych opatrení postup vyžaduje, aby takto spracované strategické materiály rezort MPRV SR predložil pred jej prerokovaním vo Vláde SR do legislatívnej rady vlády. V neposlednom rade systémové riešenie existujúcich problémov lesného hospodárstva vyžaduje, aby sa dôležité strategické materiály, pokiaľ ide o okruh sociálnych a personálnych problémov lesníctva, predložili na schválenie Odborovému zväzu Drevo, Lesy, Voda a osobitne Ministerstvu financií SR.
Finančné riešenie existujúcich dlhoročných problémov transformácie a ekonomickej reformy lesného hospodárstva na Slovensku na úrovni rezortného ministerstva vyžaduje, aby MPRV SR zabezpečilo na základe vykonaných analýz v rozpočte ministerstva a z európskych štrukturálnych fondov najnutnejšie finančné prostriedky na zabezpečenie krátkodobých (jednoročných), ale aj dlhodobých strategických cieľov lesného hospodárstva na Slovensku.
Riešenie problémov lesníctva na Slovensku si súčasne vyžaduje na úrovni ministerstva aj veľmi dobrú celoštátnu koordináciu postupu riešenia a medzinárodnú spoluprácu predovšetkým s Ministerstvom zemědělství ČR, kde existovali v minulosti veľmi dobré teoretické i praktické skúsenosti systémového riešenia problémov organizácie a riadenia lesného hospodárstva na Slovensku a v Čechách.
Ing. Igor Michalík, analytik lesného hospodárstva
Poznámka redakcie: Celý príspevok autora je publikovaný v prílohe k tomuto článku