Názor: Dve chyby na jednej lokalite – lesnícka aj ochranárska (politická)
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V pralesoch sa najlepšie pozorujú prírodné procesy. Je tam čo vidieť, aj sa čo naučiť. Mňa prekvapilo v Stužici množstvo zmladenej, nepoškodenej, dobre odrastajúcej jedle. Asi preto, lebo chýbali stopy jelenej zveri. Na tejto vzácnej, no pre mňa vzdialenej lokalite (7 hodín cesty autom a 7 hodinová túra na Kremenec a polovica trasy v snehu), som zaregistroval z môjho pohľadu dve chyby. Jednu lesnícku a jednu ochranársku. Obe sa nachádzajú na jednej lokalite, 300 metrov od seba.
V Poloninách na Zbojskom potoku sa dala odpozorovať chyba necitlivého odobrania zásob v nedávnej minulosti. Väčšina účastníkov skonštatovala, že sa to dalo urobiť lepšie. Je chybou, že z množstva rubov, foriem hospodárskych spôsobov a ich kombinácii dokážeme používať najčastejšie iba jeden, možno dva. V minulosti to bol dosť medializovaný problém. Ťažbová mapa vyzerala ako kostra ohlodanej ryby.
V teréne sa to časom zahojí, ale na želanú štruktúru a pestrosť budú čakať 100 rokov. Každý si píšeme knižku. Už sa to nedá napraviť ani zmeniť. Podľa zostávajúcich materských porastov je tam veľa „nedozretej" hmoty, obnovila sa iba jedna drevina - buk a iné sme ani nemohli čakať. Obnovné postupy, ktoré presadzuje prírode blízke hospodárenie, by tejto lokalite svedčili a hlavne nevyvolali zbytočné vášne.
No a iba o pár metrov je vidieť druhú chybu - ochranársku. Nie je o nič menšia ako tá lesnícka. Možno nejde ani tak o chybu ochranársku, ako politickú. Veci sa ešte pripravujú, ale niekto sa rozhodol, že štátne pozemky - ešte nedávno hospodárske lesy (aj prebierky do a nad 50 rokov) budú zaradené do zóny A. Nuž, to je rovnaký nezmysel ako voda v koši.
V tých porastoch je potrebné vytvárať 30 - 60 rokov štruktúru. Nečinnosťou nedosiahneme nič iné ako zhoršenie stavu. O štruktúre blízkej pralesom môžeme iba snívať. Načo je dobré prírode blízke hospodárenie v národných parkoch, keď tam, kde hospodáriť treba, sa nehospodári takmer vôbec?!
Potrebu odstrániť zo zóny A nepôvodný dub červený, smrek a smrekovec prehliadnem. Sme ľudia a robíme chyby. Tie bude musieť niekto po nás skôr či neskôr napraviť. Nemáme veľa času, prírodné procesy bežia, aj keď my pozorujeme. Verím, že lesy aj ľudia dostanú druhú šancu. Uvažujem ale, ako sa na tie naše kotrmelce budú pozerať ďalšie generácie...
Ing. Dušan Mikuš
Zdroj: Status autora na sociálnej sieti
Titulok a redakčná úprava: Lesmedium.sk