Názor: Ako je to...? Omyl alebo iný zámer? Odborníci v lesnom hospodárstve krútia hlavami
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Mnohí odborníci v lesnom hospodárstve krútia hlavou a nerozumejú, prečo nie je lesníctvo a hospodárenie v lese jednou z priorít tzv. Plánu obnovy Slovenska. Vari tí, čo pripravovali dnes prezentovaný dokument mali málo odvahy povedať jasne a otvorene, že lesnícko-drevársky komplex má obrovský potenciál v rámci zelenej ekonomiky? Veď v súčasnej dobe sa mnohé organizácie stotožňujú s pojmom zelená ekonomika, ktorý obsahuje výrazné vzájomné prepojenia s rozvojom ekonomiky a prírodného prostredia.
Zelená ekonomika je chápaná ako cieľavedomá činnosť pre podporu ľudskej prosperity a potenciálu, pričom zároveň zabezpečuje znižovanie environmentálnych rizík a ekologických škôd, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie. Je vnímaná ako nástroj pre dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti vo svojom prostredí. Spôsob rozvoja by mal byť posilnený v miestach, kde je potrebné obnoviť prírodný kapitál. Zelená ekonomika je nástrojom pre dodržiavanie ekologických limitov a zabezpečuje vyššiu kvalitu života pre všetkých za pomoci základných princípov zelenej ekonomiky.
Podľa UNECE (Hospodárska komisia OSN pre Európu) lesné hospodárstvo v zelenej ekonomike zohráva významnú úlohu pri znižovaní objemu uhlíka v ovzduší. Keďže zmena klímy prináša čoraz častejšie a intenzívnejšie hrozby vo forme požiarov, invázií hmyzu, ničivých búrok, zosuvov pôdy a pod. je snaha o ochranu lesov čím ďalej urgentnejšia. V tomto zmysle je trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov nástrojom, akým lesného hospodárstvo dokáže znižovať hrozby, vyplývajúce z klimatických zmien.
Toľko spomínané prírode blízke hospodárenie môže byť naozaj prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa (nielen v chránených územiach s 3. a 4. stupňom ochrany). Oblasť zmeny klímy nie je jedinou, v ktorej môže sektor lesného hospodárstva prispieť k ekologickému hospodárstvu. Lesné hospodárstvo prispieva k zachovaniu prírodných zdrojov a udržateľnému rastu a to za pomoci ochrany vodných zdrojov a ochrany a obnovy biodiverzity.
Dôležitá je vodoochranná a pôdoochranná funkcia lesov. Lesy napr. chránia majetok obcí a miest pred povodňami, čím sa môžu znížiť náklady na obnovu takto poškodeného majetku. Na pôde OSN sa predsa často opakuje, že riadenie lesov trvalo udržateľným spôsobom možno dnes považovať za rozumný krok k ozdraveniu planéty. Pre zosúladenie trvalej udržateľnosti a rozvoja je hlavným cieľom tvorba zelených pracovných miest.
Sektor lesného hospodárstva predstavuje 2 % zamestnanosti v Európskej únii. Počet pracovných miest by sa z dlhodobého hľadiska mohol zvýšiť z 2,6 mil. z roku 2006 na 30 mil. do roku 2030. Celosvetová kríza v roku 2009 so sebou priniesla otázku, ako zmeniť bežný rast na ekologický, ktorý by mal spojiť rast produktivity práce a miezd na jednej strane a zvýšiť účinnosť výroby a tvorbu energie na strane druhej. Nevyhnutnosťou pre spájanie vyššie uvedených strán je nutná investičná činnosť.
Podľa UNECE zásoby a toky uhlíka, spojené s lesmi a výrobkami z dreva, sú veľmi veľké. Veľkosť týchto zásob je ovplyvňovaná ľudskou činnosťou v krátkodobom až strednodobom horizonte. Lesné ekosystémy ukladajú a zadržiavajú viac ako 80 % uhlíka v dreve a pôde. Odlesňovanie tropických lesov predstavuje takmer 20 % emisií uhlíka a z toho dôvodu je drevo a lesy významným nástrojom, ktorý môže zabrániť zhoršujúcemu sa stavu spôsobeného globálnym otepľovaním....
Ing. Alexander Čarný
(Autor je pracovník Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR)
Zdroj: FB profil Alexandra Čarného