Národný lesnícky program: Hlavným problémom sú zdroje financovania navrhovaných opatrení
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ing. Alexander Čarný zo Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR uverejnil na sociálnej sieti súhrnnú informáciu o príprave Národného lesníckeho programu pre obdobie rokov 2022 – 2030, ktorý má päť strategických cieľov: podpora ekologického obhospodarovania lesov, zlepšovanie a ochrana životného prostredia, zlepšovanie kvality života, zvyšovanie dlhodobej konkurencieschopnosti a posilňovanie kooperácie, koordinácie a komunikácie.
Ing. Čarný uvádza, že v roku 2020 došlo ku konštituovaniu Rady, Riadiaceho výboru a pracovných skupín pre prípravu Národného lesníckeho programu SR pre obdobie rokov 2022 – 2030 a v rokoch 2020 a 2021 prebehol proces jeho prípravy pod vedením Národného lesníckeho centra Zvolen a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V decembri tohto roka prebehne záverečné hodnotenie akčného plánu pre obdobie rokov 2015 – 2020 ako súčasť Národného lesníckeho programu pre obdobie rokov 2022 – 2030.
„Súčasný stav – návrh Národného lesníckeho programu SR rozdelený do 5 tematických oblastí (1. Lesy a klíma, 2. Lesy a drevo, 3. Lesy a moderné technológie, 4. Lesy a spoločnosť, 5. Lesy a verejná politika), 17 strategických cieľov, 31 špecifických cieľov a 102 opatrení, odsúhlasený Riadiacim výborom, prekonzultovaný dodatočne so zainteresovanými rezortami, pripomienkovaný v rámci MPRV SR.
Najbližšie kroky – Porada vedenia MPRV SR, posudzovanie vplyvov na životné prostredie, medzirezortné pripomienkové konanie, rokovanie vlády SR. Sprievodné komplikácie – delimitácia lesných pozemkov vo vlastníctve štátu v národných parkoch v správe štátnych organizácií pod Správy národných parkov. Hlavné problémy – zdroje financovania navrhovaných opatrení (účasť ďalších zainteresovaných rezortov),“ píše v statuse Ing. Čarný.
Hlavné zdroje financovania Národného lesníckeho programu SR pre obdobie rokov 2022 – 2030 sú Program rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 a Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre obdobie rokov 2023 – 2027, kapitola ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.