Národné lesnícke centrum vzdeláva v online priestore. Každý rok vyškolí viac ako tisíc odborníkov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum (NLC) pokračuje vo svojich vzdelávacím aktivitách, ktoré realizuje na základe poverenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v oblasti spôsobilosti odborných lesných hospodárov i v oblasti činností, spojených s nakladaním s lesným reprodukčným materiálom. Tie sa však v súčasnej situácii vyvolanej ochorením COVID-19 presunuli do online priestoru. Masmédiá o tom informoval Ing. et Ing. Ján Lichý, PhD. z referátu komunikácie a marketingu.
V tlačovej správe NLC je ďalej uvedené, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, v súlade so zákonom o lesoch a zákonom o lesnom reprodukčnom materiáli, schvaľuje projekty školení držiteľov osvedčenia o odbornej spôsobilosti odborného lesného hospodára (OLH) a tiež školení na činnosti spojené s lesným reprodukčným materiálom (LRM). Tieto školenia na základe ministerského poverenia realizuje Národné lesnícke centrum vo Zvolene. Držitelia uvedených osvedčení sú povinní sa školení zúčastňovať v päťročných cykloch.
Každý rok vyškolí NLC – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen (NLC-ÚLPV Zvolen) v rámci portfólia svojich vzdelávacích aktivít viac ako tisíc účastníkov. Poskytované služby a samotné vzdelávacie aktivity sa snaží zlepšovať a inovovať okrem iného aj na základe spätnej väzby získanej dotazníkovým prieskumom. V roku 2020 sa obsah povinného vzdelávania pre OLH doplnil o aktuálne témy prírode blízkeho obhospodarovania lesov a zlepšovania komunikačných zručností v kontexte pozitívneho zviditeľňovania lesníctva v očiach laickej verejnosti.
Vzhľadom na súčasnú situáciu s vírusom COVID-19, ktorá neumožňuje organizovanie školení prezenčnou formou, NLC-ÚLPV Zvolen ponúkol dotknutým držiteľom absolvovať školenia LRM a OLH dištančne online formou. Tieto školenia prebiehali počas celého mesiaca november prostredníctvom aplikácie Microsoft Teams. Záujem o dištančnú formu školenia prekonal očakávania organizačného garanta, keď z celkového počtu pozvaných účastníkov na preškolenie LRM sa on-line formy zúčastnilo skoro 70 % a pri OLH viac ako 50% držiteľov.
Školenia neboli len o prezentáciách samotných lektorov, ale účastníci sa so záujmom zapájali do diskusií a kládli lektorom otázky presne tak, ako sú zvyknutí na prezenčných formách školení. Práve aj na základe týchto skúseností plánuje NLC-ÚLPV Zvolen v rámci vzdelávacích aktivít stabilne zaviesť a ponúkať aj ich online formy.
NLC-ÚLPV Zvolen sa chce úprimne poďakovať všetkým účastníkom i samotným lektorom za ich záujem a rýchlu adaptáciu na nové a, ako sa ukazuje v tejto dobe, nevyhnutné spôsoby odborného vzdelávania v oblasti lesného hospodárstva.