Najviac turistov bolo na Popradskom plese
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Výsledky každoročnej letnej inventúry turistov v réžii Štátnych lesov TANAP-u sú už známe.
V prvý augustový utorok prešlo vysokohorským prostredím Tatranského národného parku 24 061 turistov. Najnavštevovanejším miestom bolo tentokrát Popradské pleso, spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo udržali Rysy. Až 4 746 návštevníkov si zvolilo za cieľ svojej túry Popradské pleso, pričom od zastávky TEŽ sa ich hore vybralo 1 846, ďalších 2 900 prišlo červeno značeným turistickým chodníkom od Štrbského Plesa. Len pre porovnanie – vlani sa na Popradské pleso z oboch smerov vybralo dokopy 2 851 turistov. V poradí druhou najnavštevovanejšou lokalitou bol Hrebienok, ktorý je východiskom najmä pre túry do Veľkej a Malej Studenej doliny. Zatiaľ čo 3 174 ľudí sa sem zo Starého Smokovca vyviezlo lanovkou, 952 sa rozhodlo pre peší výstup. Tretiu priečku v rebríčku návštevnosti tentokrát obsadilo Skalnaté pleso, kde sa z Tatranskej Lomnice dostalo kabínkou 3 470 turistov, pešo ich vyšlo 261. Lanovku uprednostnili aj návštevníci Štrbského Plesa. Na Solisko sa ich vyviezlo 1 250, ďalších 232 turistov sa k vrcholovej stanici vybralo po svojich. Lanovka na Brestovú v Západných Tatrách vyviezla v ten deň 426 ľudí, 43 dalo prednosť pešej túre. Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo v ten deň 1 156 turistov, pričom 376 ich prišlo od Morského oka a 780 od Popradského plesa. Kriváň zdolalo 452 turistov.
V Západných Tatrách návštevníci mierili najmä do Roháčskej doliny, ktorú v ten deň navštívilo 978 turistov. Tichou dolinou v oravskej časti Tatier sa prešlo 640 ľudí. Do liptovských dolín zavítalo 709 návštevníkov, najviac, až 401, si za cieľ svojej túry vybralo Žiarsku dolinu. Rovnako ako po minulé roky, aj tento raz najpočetnejšiu skupinu návštevníkov tvorili Slováci, Česi a Poliaci, nechýbali však ani Maďari, Nemci, Angličania, Francúzi, Íri, Holanďania, Izraelčania, Rumuni, ba dokonca sa medzi výletníkmi objavili aj Austrálčania či Kórejci.
Turistov v ten deň počítali nielen vo vysokohorskom prostredí TANAP-u, ale aj v Pieninskom národnom parku. Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca sa oboma smermi premlelo 3 585 turistov, z toho 2 821 na bicykli, zvyšok pešo. Plte, rafty a kajaky prepravili 6 858 osôb. Najčastejšími návštevníkmi Pienin boli už tradične Poliaci.
Návštevnosť v TANAP-e evidujú Štátne lesy TANAP-u od roku 1972. Najvyšší počet turistov bol za posledných pätnásť rokov vo vysokohorskom prostredí v roku 2014. Za jediný deň ich vtedy narátali 24 117. Absolútny rekord si zatiaľ drží rok 1980 s 26 520 návštevníkmi. Vďaka získaným údajom budú mať Štátne lesy TANAP-u nielen prehľad o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale poslúžia napríklad aj pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete.