Najúčinnejší boj s inváznymi rastlinami: Tradičné hospodárenie, kosenie a pasenie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Za najúčinnejší spôsob boja proti inváznym druhom rastlín na Podpoľaní, čo ale platí aj pre celé územie Slovenska, označujú tamojší ochrancovia prírody prevenciu v podobe zachovania tradičného obhospodarovania pozemkov, predovšetkým pasením a kosením. Informuje o tom agentúra TASR na stránke Teraz.sk.
„Aj keď tento druh starostlivosti o pôdu patrí na území Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana k rozšíreným, problémom s výskytom inváznych druhov rastlín sa nevyhli ani tam. CHKO Poľana sa pritom nachádza v srdci Slovenska, relatívne mimo hlavných ciest šírenia najvýznamnejších inváznych druhov,“ povedal pre TASR pracovník CHKO Poľana Peter Potocký. Vzhľadom na polohu pohoria s vysokou lesnatosťou, ktoré je obkolesené z viacerých strán komplexmi ďalších lesov, si ale podľa neho samotná Poľana zachováva doposiaľ veľmi dobrú a z pohľadu ochrany prírody významnú čistotu či nezamorenie inváznymi druhmi rastlín.
Invázne druhy, predovšetkým pohánkovec a zlatobyľ, sa síce na území už vyskytli či vyskytujú, ide však predovšetkým o okrajové časti pohoria, málopočetné populácie či dočasné výskyty. „Priamo na území CHKO Poľana sú tieto výskyty sledované a posledné desaťročia sa ich darí v najcitlivejších lokalitách úspešne eliminovať buď cieleným manažmentom pracovníkmi CHKO Poľana alebo užívateľmi pozemkov,“ uvádol ochranár na portáli Teraz.sk. Podstatná je pritom podľa neho aj skutočnosť, že veľká časť nelesných plôch v CHKO je vhodne poľnohospodársky využívaná a tieto druhy sú prirodzene potláčané.