Nahlasovanie náhodnej ťažby: predtým mohli lesníci robiť, teraz musia čakať. Je to podľa nich nezmyselné a nelogické
- Zverejnené v O čom sa píše
- Komentáre (1)
Odborný lesný hospodár Urbárskeho pozemkového spoločenstva Bobrovec na Liptove a skúsený lesník Peter Staroň opisuje na sociálnej sieti svoje skúsenosti s nahlasovaním náhodnej ťažby. Reakcie na jeho aktuálny status potvrdzujú, že toto opatrenie z novely zákona o lesoch, platnej od začiatku tohto roka, spôsobuje obhospodarovateľom lesov veľké problémy a postrádajú v podmienkach stanovených zákonom pre túto činnosť zmysel a logiku.
„Konkrétny porast, vek 95 rokov, s predpisom úmyselnej ťažby vo výške 1 900 m3 na decénium. Nachádza sa v druhom stupni ochrany TANAP-u. Doteraz vyťažené 659 m3 vplyvom víchrice Žofia, čo je 34,68% z toho, čo sa môže vyťažiť a teda zo schváleného predpisu. Teraz som odhadol kalamitu vo výške cca 100 m3, ktorú treba spracovať, ale súčet už vykonanej kalamity plus novej je viac ako 15% zásoby porastu. Musím teda čakať na požehnanie úradov, hoci hneď môžem rúbať úmyselnú ťažbu, lebo do 1 900 m3 je v predpise na decénium ešte 1 241 m3. A to mi dokonca nevzniká žiadna povinnosť na zalesnenie, pretože kalamita je roztrúsená.
A teraz treba čakať, každý má čas na konanie podľa zákona a nakoniec sa môže stať, že to tzv. ochranári zamietnu, lebo dôvod sa vždy nájde a máme ďalšie krmivo a farmu pre chrobáčika. Kde je tu logika? Toto môžu navrhnúť a schváliť len diletanti a ľudia čo vedia o prevádzke veľké guľové. Iste aj doteraz sa nahlasovalo, ale plocha nad pol hektára a presah kalamity nad 20 % zásoby porastu, ale mohol som hneď robiť a nie čakať, čo a kedy sa komu uráči. To je tak, keď sa ustupuje mimovládkam, ktoré nenesú za nič zodpovednosť, ale do všetkého rýpu. Myslím a teším sa, že dotyční dostali jasnú odpoveď na svoje činy vo voľbách,“ uvádza vo svojom statuse na sociálnej sieti P. Staroň.
Jozef Marko
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.