Nadmerná ťažba? Fotky, videá a demagogické reči nestačia. Dobré je veciam aspoň trochu rozumieť
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ing. Michal Diviak z Banskej Štiavnice sa predstavuje na svojom blogu v denníku SME ako lesník a stredoškolský učiteľ, vášnivý milovník prírody a outdoorových aktivít, príležitostný autor textov o dobrodružstvách v prírode, ale aj o lese a lesníctve. Vo svojich príspevkoch sa snaží ako odborník vysvetľovať laikom zrozumiteľnou formou, čo robia lesníci v lesoch a prečo. V aktuálnom príspevku si zobral na paškál často používané spojenie – nadmerná ťažba. Zverejňujeme niekoľko úryvkov z článku M. Diviaka a pod nimi link na celý článok.
„Rôzni ľudia sa na rôznych miestach a pri rôznych príležitostiach radi vyjadrujú k ťažbe dreva v slovenských lesoch. Často takíto ľudia používajú výraz „nadmerná ťažba“. O čom vlastne hovoria? Ak nejaká ťažba dreva je „nadmerná“, aká ťažba je „nie nadmerná“? A dá sa takéto niečo vôbec rozoznať? Stačia fotky a videá rúbanísk, prípadne demagogické reči? Alebo je dobré veciam aspoň trošku rozumieť?
Boli časy, keď objem ťažby dreva z lesa na dnešnom území Slovenska nebol žiadnym spôsobom obmedzovaný. Získavanie poľnohospodárskej pôdy, pastva, stavebníctvo, baníctvo, či výroba tepla spôsobovali skutočné a často nenávratné odlesňovanie územia (bez opätovnej obnovy lesa) a spotrebovávali sa aj na dnešné časy obrovské množstvá dreva. Výsledkom bola výrazná zmena prírodného prostredia a vznik „kultúrnej“ krajiny na veľkých územiach. A zároveň nedostatok dreva. Predstavy o rozumnom a opatrnom lesnom hospodárení v minulosti v porovnaní so súčasnosťou sú romantický mýtus. Naši predkovia sa s lesom veľmi nekafrali. Územie dnešného Slovenska malo v minulosti oveľa menšiu lesnatosť, ako má v súčasnosti.
Takže áno, ak je etát na určitých pozemkoch a v určitom čase „miera“, tak náhodné ťažby, ktorými ho prekročíme, by sme mohli (podľa možnosti bez snahy o vyvolanie emócií) označovať ako „nadmerné“. Treba však mať na mysli, že náhodné ťažby a ich teoretická „nadmernosť“ nie sú dôsledkom niekoho úmyslu za účelom nejakých ziskov (obľúbená floskula), ale sú dôsledkom pôsobenia (z ľudského uhla pohľadu) škodlivých činiteľov. Ak sa, samozrejme, nejedná o protiprávne konanie. Spracovávanie kalamity so všetkými dôsledkami a iné opatrenia proti šíreniu škodlivých činiteľov sú povinnosťou obhospodarovateľa, vyplývajúcou zo zákona. Dôležité opäť je, že aj na kalamitou odkrytých plochách prebieha obnova lesa, prirodzená alebo umelá, a pôvodný rozpadnutý, poškodený, uhynutý les je neustále a systematicky nahrádzaný lesom novým.“
Celý článok nájdete tu:
https://diviakmichal.blog.sme.sk/c/534844/o-nadmernej-a-nenadmernej-tazbe-dreva.html
Titulok: Lesmedium.sk