Na svete pribudlo za 20 rokov vyše 130 miliónov hektárov lesov: 91 percent pochádza z prirodzenej obnovy alebo zo zalesňovania
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Inštitút svetových zdrojov (Institute World Recources) informoval o prírastku lesa ako indikátore výmery lesov. Jeho cieľom je sledovať celkovú výmeru pôdy, ktorá v danom časovom období prešla z nezalesneného do zalesneného stavu. Ukazovateľ v súčasnosti meria prírastok pokryvnosti stromov ako najlepší dostupný údaj o prírastku lesov.
Prírastok stromovej pokrývky zahŕňa prirodzenú obnovu a prírastok z obnovných zásahov, ako aj zisk z priemyselných plantáží stromov a poľnohospodárskych drevín, ktoré sa zvyčajne nepovažujú za lesy. Plochy prírastku stromovej pokrývky boli odvodené porovnaním rozdielu medzi mapami rozsahu stromovej pokrývky za roky 2000 a 2020. Štatistika uvedená v tomto ukazovateli zachytáva „hrubý“ prírastok stromovej pokrývky, čo je celkový prírastok, oddelený od straty stromovej pokrývky, ku ktorej došlo.
„Svet zaznamenal medzi rokmi 2000 a 2020 prírastok 130,9 miliónov hektárov stromovej pokrývky, čo je oblasť približne veľkosti Peru. V súčasnosti tento údaj zahŕňa oblasti, ktoré mohli zaznamenať zisk v dôsledku prirodzenej obnovy a obnovných zásahov, ako aj plantáží stromov. Zatiaľ, čo trendy v priebehu času pre rôzne typy stromovej pokrývky nemožno každoročne hodnotiť, pretože súčasný súbor údajov porovnáva iba základné (2000) a koncové podmienky (2020), údaje ročných časových radov sa priebežne pripravujú a umožňujú lepšie rozlíšenie medzi zalesňovaním, prirodzeným opätovným rastom lesov a striedaním ťažby/obnovy plantáží a produkčných lesov.
Približne 59 percent zo 130,9 miliónov hektárov globálneho prírastku stromovej pokrývky sa v rokoch 2000 až 2020 vyskytlo v miernych a boreálnych lesoch, zatiaľ čo zvyšných 41 percent sa vyskytlo v tropických a subtropických lesoch. Prírastok stromovej pokrývky v Rusku a Kanade predstavoval veľkú väčšinu celkového prírastku v boreálnej a miernej klimatickej oblasti najmä z regenerácie produkčných lesov a opätovného rastu stromov na opustenej poľnohospodárskej pôde. Približne polovica celkového prírastku v tropických a subtropických klimatických oblastiach sa vyskytla v Brazílii, Spojených štátoch, Indonézii, Číne, Thajsku a Indii,“ uviedol Inštitút svetových zdrojov.
Inštitút v správe dodal, že z celkového prírastku stromov na výmere 130,9 miliónov hektárov v rokoch 2000 až 2020 sa odhadom 9 percent vyskytlo na stromových plantážach, ktoré sú obhospodarované špeciálne na poskytovanie komerčných produktov na báze stromov, ako je buničina, drevo, palma olejná, kaučuk a ovocie. Odhad je založený na súhrnnej mape globálnych stromových plantáží, ktoré predstavujú približne 75 percent plantáží na celom svete, a ako taký predstavuje konzervatívny odhad. Zvyšných 91 percent z prírastku sa odhaduje ako „prirodzený“ lesný prírastok, ktorý pozostáva z prirodzenej obnovy alebo umelej obnovy v dôsledku zalesňovania.
Zdroj: Forest Gain | Global Forest Review (wri.org)