Na Slovensku sú najväčšie zásoby dreva za uplynulé storočie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Zelená správa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zaujala médiá informáciou, že Slovensko malo v minulom roku v lesoch najväčšie zásoby dreva za uplynulé storočie. Webový portál Hospodárskych novín napísal, že slovenské lesy zažívajú konjunktúru, zároveň však aj najväčší rozsah poškodenia lesov v histórii.
Podľa Zelenej správy bolo v roku 1990 zalesnených zhruba 1,976 milióna hektárov, v roku 2018 výmera lesov dosiahla 2,02 milióna hektárov. Takmer 73 percent z nich je zaradených do kategórie hospodárskych lesov. Vekovo prevládajú lesy nad 70 rokov. Podiel mladých lesných porastov je nízky. Finweb HN cituje agrorezort, podľa ktorého sú v dôsledku nevyrovnanej vekovej štruktúry lesov veľké výkyvy vo vývoji produkčno-ekologických ukazovateľov, najmä zásob dreva, prírastkov či sekvestrácie uhlíka v lesných ekosystémoch, a to znamená zvýšené možnosti ťažby dreva.
V Zelenej správe sa tiež uvádza, že lesy sú kľúčovým pomocníkom v spĺňaní nízkoemisných cieľov. Naše lesy absorbujú najviac emisií skleníkových plynov v rámci krajín Višegrádskej štvorky. Vyššia miera zachytávania oxidu uhličitého si však vyžaduje aj zväčšenie lesnej plochy. Analýza satelitných údajov, získaných medzi rokmi 2000 a 2016 Inštitútom environmentálnej politiky, však prináša podľa informácií publikovaných na Finwebe HN znepokojivý záver. Odlesňovanie bolo síce podobné ako v ostatných európskych krajinách, u nás je však strata takmer dvakrát väčšia v národných parkoch.
Ministerstvo životného prostredia SR preto chce zväčšiť plochu chráneného územia na viac ako 400-tisíc hektárov, teda asi 10 percent rozlohy Slovenska. Novú legislatívu už schválila vláda a prešla prvým čítaním v Národnej rade SR. „Naše lesy sú pre klímu zásadné. Aj preto legislatíva priamo v texte zakazuje plošnú ťažbu v národných parkoch a vzácnych územiach,“ vysvetlil hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák. HN cituje aj hovorcu š.p. LESY SR Pavla Machavu:„Vládny návrh zákona vnímame ako rozumný kompromis medzi ochranou životného prostredia a hospodárskym využitím lesov.“