Na pomoc zveri
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Zimu pomôžu zveri na Poľane prežiť nové veľkokapacitné senníky a kŕmne zariadenia.
Zver na Poľane bude mať väčšiu šancu prežiť náročné zimné obdobie. Lesníci z odštepného závodu Kriváň podniku Lesy SR tu v uplynulých týždňoch postavili sedem nových veľkokapacitných kŕmnych zariadení na seno, päť krytov na dužinaté krmivo a 12 ďalších kŕmnych zariadení na senáž, jadrové krmivo a soľ. Veľká časť populácie jeleňov a ďalšej raticovej zveri pre nedostatok potravy v minulosti uhynula, alebo sa zoslabnutá stala ľahkou korisťou predátorov. Investícia je spolufinancovaná zo zdrojov EÚ v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.
Výstavba kŕmnych zariadení však nie je jediným výsledkom projektu „Spoločne za zachovanie prírodných hodnôt na území Poľany a Börzsöny“. Na slovenskej strane už bolo vysadených aj 360 plodonosných drevín - 180 jabloní a 180 jarabín. Podarilo sa odstrániť 15.650 m starých oplôtkov, ktoré predstavovali nebezpečenstvo pre lesnú zver a obnoviť 36.700 metrov chodníkov pre zver.
V ďalšom období lesníci zrekonštruujú na území CHKO Poľana viac ako tri desiatky studničiek aj pre zver, odstránia ďalšie oplôtky, obnovia ďalšie lesné chodníky pre zver a postavia ďalších 45 kŕmnych zariadení.
Podobné opatrenia realizujú aj ich kolegovia z Maďarska. V Národnom parku Dunaj-Ipeľ vybudovali sedem kŕmnych zariadení, 62 soľníkov, osadili 62 kŕmnych zariadení na jadrové krmivo a odstránili 14.344 m starých nebezpečných oplôtkov. Do skončenia projektu ešte vytvoria 4.140 m priechodov pre zver, 18.379 m chodníkov pre zver, vyhĺbia 15 mokradí a kalísk a odstránia zvyšné staré drôtené pletivá.
Spolupráca slovenských a maďarských lesníkov a dobré vzťahy so Správou CHKO Poľana už vyústili do spoločnej rekonštrukcie náučného chodníka Poľana – Kyslinky – Poľana Na jeho trase sa návštevníci majú možnosť oboznámiť s prírodnými hodnotami Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Dve desiatky nových informačných panelov obsahujú informácie venované samotnému projektu, geológii a geomorfológii, lesným drevinám, maloplošným chráneným územiam, využívaniu územia, vtáctvu, prírodným lesom, mokradiam, bezstavovcom, živočíchom, lesom, nelesným spoločenstvám, vodstvu, poľovníctvu a Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana.
Aj 20. a 21. novembra sa maďarskí a slovenskí lesníci stretli na odbornom seminári v Hriňovej venovanom starostlivosti o zver v chránených územiach, kde prezentovali svoje chránené územia, predstavili manažment zveri svojej krajiny, prvé výsledky z projektu pre obnovu a udržateľnosť prirodzených biotopov lesnej zveri a konštatovali úspešnú realizáciu projektu.
Projekt „Spoločne za zachovanie prírodných hodnôt na území Poľany a Börzsöny“ je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Celkový rozpočet projektu predstavuje 737 363,50 eur, z čoho 614 313,77 eur pozostáva zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
lsr