Na Liptove sa vymenili nemecké drevárske rodiny
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Novým majiteľom podtatranskej píly, ale aj všetkých ostatných závodov rodiny Rettenmeierovcov v Nemecku a Lotyšsku sa stala nemecká drevárska rodina Cordesovcov.
Píla Rettenmeier Tatra Timber z Liptovského Hrádku je ročne popíli až 600-tisíc kubických metrov dreva a jej výkon je porovnateľný so všetkými ostatnými slovenskými pílami dohromady. Preto sa s napätím čakalo, čo sa s touto fabrikou stane po tom, ako sa jej nemeckí majitelia z tradičnej piliarskej rodiny Rettenmeierovcov dostali pred štyrmi rokmi do finančných problémov. Nový majiteľ píly je známy až teraz. Na Liptove sa ale zachová preslávená nemecká precíznosť.
Novým majiteľom podtatranskej píly, ale aj všetkých ostatných závodov rodiny Rettenmeierovcov v Nemecku a Lotyšsku sa stala nemecká drevárska rodina Cordesovcov. Rettenmeirovci boli v biznise s doskami i lepeným drevom pre stavebníctvo známi najmä vysokou kvalitou. Cordesovci majú zasa väčšie obchodné skúsenosti i prísnejšie účtovníctvo.
“Ihneď po príchode rodiny Cordesovcov vidíme, že sú viac zameraní na predaj. Platí u nich aj to, že každá dcérska firma si na seba potrebuje zarobiť sama a musí byť samostatne životaschopná,“ hovorí konateľka liptovskej píly Ingrid Benčová, ktorá v nej pôsobí od konca roku 2011 – od naštartovania stabilizácie rettenmeierovskej skupiny. Svoju pozíciu si udržala aj pod novými vlastníkmi.
Achillovou pätou koncernu sa stala modernizácia nemeckej píly Ramstein. Rodina ju kúpila a zmodernizovala až tesne pred krízou, čím sa finančne výrazne zaťažila. Pred štyrmi rokmi sa rozbehlo ozdravenie skupiny pod taktovkou úverujúcich bánk. Rettenmeierovci si pôvodne mysleli, že bude stačiť, ak predajú len menšiu nemeckú pílu Gaildorf a tri nemecké elektrárne na biomasu. Všetky veľké píly si chceli nechať.
Napokon však v zdĺhavom tendri, ktorý prebiehal od predvlaňajška, predala bavorská rodina všetky aktíva. Cordesovci tak získavajú päticu podnikov, ktoré zamestnávajú 1 200 ľudí, dosahujú ročne tržby takmer štyristo miliónov eur a ročne popília až dva a pol milióna kubických metrov ihličnatého dreva. Mimo obrovskej transakcie ostal iba menší satelit na výrobu šalovacích dielcov a dosiek pre nábytkárov v stredoslovenskej Polomke. Ten si pred tromi rokmi pre seba kúpil H. Rettenmeier. Pokračuje tam naďalej s vyše 150 zamestnancami potom, ako zmenil starý názov firmy z Rettenmeier Polomka Timber na myWood Polomka Timber.
Cordesovci sa na kúpe “rettenmeierovského panstva“ dohodli vlani na jeseň s tým, že sa obchod uskutoční začiatkom tohto roka. Prebrali dokonca o niečo väčšiu firmu, ako sami ovládajú. Ich podnik dosiaľ zamestnáva necelú tisícku ľudí. Bernhard Cordes zakladal podnik pred 35 rokmi len ako obchodníka s drevárskymi výrobkami pre stavebníkov a nábytkárov. Rodák z nemeckého severomorského pobrežia obchodoval po celom svete. Až neskôr spolu s dvoma synmi, ktorí dnes vedú firmu spolu s ním, začal skupovať výrobné fabriky nielen v Nemecku, ale aj v Holandsku či Rusku.
Šéfka liptovskej píly I. Benčová, ktorá pôvodne pracovala pre telekomunikačnú firmu Alcatel-Lucent, zostáva vo svojej funkcii aj naďalej. “Na píle máme čisto slovenské vedenie. Z Nemecka chodia Cordesovci iba na občasné porady,“ zdôrazňuje.
Pila, ktorá naďalej nesie pôvodný názov Rettenmeier Tatra Timber v roku 2012 prerobila až vyše tri a pol milióna eur, predvlani už bola v polmiliónovom pluse a vlani jej čistý zisk dokonca vyskočil na rekordných 4,3 milióna eur. To všetko pri rekordnom objeme spracovaného dreva 611-tisíc kubických metrov a tržbách vyše 70 miliónov eur. K dobrým výsledkom píly pomohli aj vlaňajšie kalamity, ktoré znížili ceny dreva.
Nový vlastník píly sa po rokoch finančnej stabilizácie ide pustiť do jej rozvoja. Základné pílenie totiž žiadne väčšie profity neprináša. Liptovská píla dnes sama finalizuje len desatinu reziva na jednoduchšie šalovacie dielce či obklady. I. Benčová hovorí, že Cordesovci chcú tento rok pod Tatrami rozšíriť sušiarne, nakúpiť nové mechanizmy a zainvestovať do rozšírenia výroby finálnych drevárskych produktov. “Ešte tento rok ideme rozšíriť náš hobľovací program a pôjdeme v ňom z jednej zmeny na dve. Prijmeme aj dvadsať nových pracovníkov,“ hovorí manažérka, ktorej píla zamestnáva takmer dvesto ľudí.
etrend.sk