Na celom svete vyrastajú stále vyššie budovy z dreva: Najvyšší je 85 metrový mrakodrap v Nórsku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Drevo formovalo spôsob nášho života a jeho história siaha až do rímskeho obdobia. Stavia sa z neho všetko od obdivuhodných výškových budov až po tie najúžasnejšie čínske chrámy. Drevo, obľúbený stavebný materiál od pradávnych čias, hralo kľúčovú úlohu v histórii architektúry. V minulosti sa používalo na stavbu striech v rímskej a egyptskej civilizácii. Výnimočným príkladom kreatívneho využitia dreva na vytvorenie monumentálnej stavby je európsky neolitický dlhý dom, postavený okolo roku 6000 pred n. l., je. Napriek objavu bronzu a ocele, drevo nezaniklo, len zmenilo spôsob, akým ho v modernom stavebníctve využívame, posúvajúc sa k lepším riešeniam. Téme sa venuje portál SITA Reality.
„Drevo je obnoviteľný zdroj. Kompenzuje uhlíkový vplyv budovy, čím je ekologicky priaznivejšie ako tradičné materiály. Inovatívne technické drevo ponúka rozsiahle možnosti v stavebníctve. Stále viac budov sa konštruuje z ťažkého dreva, čím sa posúvajú technologické hranice.
Príkladom inovácie je 9-poschodová budova Stadthaus v Londýne, postavená v roku 2009 výlučne z CLT panelov. Celosvetovo vyrastajú stále vyššie budovy z dreva, vrátane 14-poschodovej budovy v Nórsku s použitím 3D prefabrikovaných modulov a 18-poschodovej obytnej veže vo Vancouveri.
U našich susedov vo Viedni stojí budova HoHo vo Viedni v štvrti Seestadt. Je vysoká 84 metrov a má 24 poschodí. Jej výstavba stála 65 miliónov eur. Drevená výšková budova s bytmi Wenlock Cross stojí v Londýne. Najvyššia drevená budova na svete je Mjøstårnet v nórskom meste Brumunddal. Tento 85,4 metrov vysoký mrakodrap sa tak stal oficiálne najvyššou budovou z dreva na svete,“ píše portál SITA Reality.
Link na celý článok: Drevostavby rastú do výšky - SITA Reality