Misia UNESCO v Poloninách
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na celom území národného parku na má uplatňovať prírode blízke hospodárenie v lesoch v rámci programu Pro Silva. Reč bola aj o kompenzácii ujmy vlastníkom.
Program starostlivosti o Národný park Poloniny, schválenie prírodných rezervácií Kyjovský prales a Borsukov vrch, príprava renominačného projektu, vytýčenie nových hraníc chránených území a nové možnosti kompenzácie ujmy neštátnym vlastníkom lesov sú podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Jána Ilavského pokrokom Slovenska pri ochrane unikátnych prírodných území zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO. V týchto dňoch prebieha v NP Poloniny a CHKO Vihorlat misia expertov z UNESCO. Pridal sa k nim aj zástupca Rady Európy.
Národný park Poloniny bol vyhlásený v roku 1997 na výmere takmer 30 000 hektárov a takmer 11 000 hektároch ochranného pásma na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. Aktivisti z Lesoochranárskeho zoskupenia (LZ) Vlk dlhodobo upozorňujú na nedostatočnú ochranu Karpatských bukových pralesov (KBP) na slovenskej strane. Žiadajú karpatské pralesy zo zoznamu UNESCO vyškrtnúť. Problémom je podľa nich aj to, že nie sú jasné hranice chránených území.
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Ján Ilavský problémy priznáva.
- Pri vyhlasovaní územia neboli jasne vymedzené hranice. Rozdiel bol medzi mapovými a tabuľkovými podkladmi. Nemali sme pripravený program starostlivosti, ktorý by dával jasnú dlhodobú víziu ako s týmito územiami nakladať. Bolo treba zlepšiť komunikáciu s lesníkmi a s neštátnymi vlastníkmi lesov, s obyvateľmi a samosprávami, - hovorí.
Vlani v októbri sa konala prvá poradná misia zahraničných expertov. Bol na nej prítomný tak ako v tomto roku nezávislý expert IUCN a UNESCO a hlavný garant misie Pierre Galland. Pokrok, ktorý slovenská strana urobila aj pod vplyvom odporúčaní zahraničných expertov, podľa J. Ilavského znamená vypracovanie návrhu programu starostlivosti o NP Poloniny.
Ten je už vo verejnom pripomienkovom konaní.
- S ministerstvom pôdohospodárstva sme sa dohodli na uplatňovaní prírode blízkom spôsobe hospodárenia v lesoch na celom území národného parku v rámci programu Pro Silva, - dodáva J. Ilavský. Za krok vpred pokladá dohodu s ministerstvom obrany o zaradení Kyjovského pralesa do zoznamu UNESCO. Ide o 170 hektárov bukových lesov.
- S ministerstvom pôdohospodárstva sme sa dohodli aj na zriadení NPR Borsukov vrch s rozlohou 160 hektárov. V priebehu dvoch - troch mesiacov by ju mala schváliť slovenská vláda. Navrhujeme úpravu územia v rámci NP Poloniny a CHKO Vihorlat a celého Slovenska, aby boli pokryté všetky prírodné bukové lesy od západu až po východ našej krajiny, - vysvetľuje. Na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom by mal byť ucelený pás najcennejšieho územia. Predbežný termín dokončenia renominačného projektu je február budúceho roku.
Pierre Galland, nezávislý expert IUCN a UNESCO a hlavný garant misie, zdôraznil, že je zameraná predovšetkým na poradenstvo a hľadanie možností, ako sa vysporiadať s existujúcimi problémami.
- Je priskoro, aby sme povedali záverečné stanoviská k téme, nachádzame sa uprostred misie a získali sme množstvo nových informácií, ktoré musíme spracovať. Misia má poradný účinok. Nevyjadrujeme oficiálne stanovisko, - zdôraznil. Podotkol, že v minulosti chýbala komunikácia medzi štátnou správou, zástupcami štátnych, vojenských i súkromných lesov. Posun na slovenskej strane je podľa neho výrazný. Vyškrtnutie Karpatských bukových pralesov zo zoznamu UNESCa by podľa našich zástupcov i zahraničných expertov bolo obrovskou škodou pre prírodu aj imidž Slovenska.
Podľa štátneho tajomníka J. Ilavského dosiaľ na Slovensku chýbalo legislatívne prostredie, ktoré by efektívne riešilo otázku kompenzácií. V novele zákona o ochrane prírody a krajiny existuje päť nových možností ako riešiť s neštátnymi vlastníkmi otázku ujmy.
- Prvý spôsob, ktorý zdá sa bude preferovaný, je riešiť to nájmom. Pozemky, na ktorých je hospodárenie obmedzené, vezme štátna ochrana prírody do nájmu a bude za ne vlastníkom platiť nájomné, - hovorí. Ďalšími možnosťami sú zámena alebo výkup pozemkov, zmluvná starostlivosť o lesy s vlastníkmi a finančná náhrada. Zákon hovorí, že už pri vyhlasovaní, musí byť uzavretá zmluva o budúcej zmluve, že vláda bude kompenzovať ujmu v dohodnutej výške.
Podľa J. Ilavského zmluvy s neštátnymi vlastníkmi pozemkov v NP Poloniny ešte uzavreté nie sú a rokovania prebiehajú.
Zdroj: sme.sk