Minuloročné sucho oslabilo obranyschopnosť stromov: Nezvládajú ataky nebezpečných škodcov vo veľkých až extrémnych počtoch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum, Lesnícky výskumný ústav Zvolen – Stredisko lesníckej ochranárskej služby Banská Štiavnica v aktuálnom vydaní Signalizačnej správy o výskyte škodlivých činiteľov v lesoch Slovenska zverejnilo aj Prognózu vývoja sekundárnych škodlivých činiteľov po suchu 2022.
„Sucho ako primárny škodlivý činiteľ sa v roku 2022 vyskytoval na výmere 1 000 hektárov. Kvôli suchu ešte v roku 2022 bolo v náhodnej vykonanej ťažbe spracovaných 175 000 m3. I napriek extrémnemu suchu 2022, príznakom na listnatých drevinách už v júli 2022, v lesnej hospodárskej evidencii sa tieto extrémne klimatické podmienky tak výrazne neprejavili.
Sucho 2022 sa však už v roku 2023 výraznejšie prejavuje ako predispozičný faktor. V dôsledku sucha 2022 došlo k oslabeniu obranyschopnosti stromov, a na druhej strane neoslabilo rovnakým spôsobom napr. podkôrny hmyz. A keďže lesy na Slovensku sú pestované pre udržiavanie a rozvoj biodiverzity, tak dochádza k tomu, že niektoré z prítomných organizmov, známych aj ako nebezpečných škodcov, úspešne obsadia oslabené stromy, premnožia sa na nich a napadnú aj stromy, ktoré sucho zvládli, avšak nezvládajú ataky hmyzu vo veľkých až extrémnych počtoch.
Už v tejto dobe je evidentné, že sa vyvíja veľkoplošná kalamita podkôrneho hmyzu na Horehroní, ktorá bude trvať najbližších 3 – 5 rokov (cca do roku 2028). Plán postupu spracovávania aktívnej lykožrútobej kalamity (nie pasívnej) je nevyhnutný pre sledovanie a dosahovanie čiastkových cieľov, čo je úloha manažérov subjektov, hospodáriacich na Horehroní,“ konštatujú autori správy.