Ministri a lykožrút
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lykožrút, ktorý napadol stromy v Tichej a Kôprovej doline, rozhádal dvoch ministrov. Šéf rezortu životného prostredia Peter Žiga a jeho kolega ¼ubomír Jahnátek, ktorý vedie ministerstvo pôdohospodárstva, majú totiž odlišné názory na to, ako sa mala kalamita rieši.
Keď včera navštívili postihnuté doliny vo Vysokých Tatrách, P. Žiga vyhlásil, že si príroda s kalamitou poradila sama. ¼. Jahnátek bol, naopak, presvedčený, že sa drevo malo vyaži, tak ako to v minulosti žiadali lesníci.
„Podľa mňa je tu vidie, že zvíazili zelení aktivisti so svojím kamarátom lykožrútom. Myslím si, že tam, kde sa kalamita neodstraňovala, sú dôsledky obrovské, ale tam, kde sa povolil zásah lesníkom a urobili sa určité sanačné práce, je ten stav podstatne lepší,“ porovnal včera výsledky z obhliadky Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry ¼. Jahnátek. Narážal tým na rozhodnutie ministerstva životného prostredia, ktoré zakázalo ažbu dreva a akýkoľvek zásah človeka v Tichej i Kôprovej doline.
P. Žiga bol naproti tomu spokojný. Podľa neho zvíazila príroda – najprv sa vyrovnala s veternou a následne i s lykožrútovou kalamitou. „Zhodli sme sa, že tu už ani nie je čo rúba a ani aktívnym manažmentom sa nedajú dosiahnu nejaké výsledky,“ zhodnotil minister životného prostredia. Podľa neho postup lykožrúta nezastavia už nijaké zásahy. Na vine je údajne to, že zákony o ochrane prírody a o lese nie sú kompatibilné.
Veterná smrš, ktorá sa Vysokými Tatrami prehnala v novembri 2004, zničila asi 12–tisíc hektárov lesa. Mnoho popadaných stromov potom napadli škodcovia, tí sa však neskôr šírili aj na dovtedy zdravé dreviny. Vzniknutá situácia proti sebe postavila ekológov a lesníkov. Kým prví radili, aby ľudia riešenie nechali na prírodu, lesníci navrhovali drevo vyaži a spracova, čo by podľa nich zabránilo šíreniu lykožrúta. Niekde sa vyhovelo lesníkom, inde ochranárom, ktorí bojovali najmä za Tichú a Kôprovú dolinu.
Rozhodnutie ministerstva životného prostredia o tom, aby sa do týchto oblastí nezasahovalo, Štátne lesy TANAP–u napadli. Rozkladová komisia tohto rezortu však 27. júna odvolanie zamietla a potvrdila, že výnimka na ažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline plati nebude. Erik Baláž z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK to hodnotí tak, že rezort dal za pravdu ochranárom a ekológom, že sa šírenie podkôrnikov spontánne utlmilo aj bez činnosti človeka.
Podľa riaditeľa Štátnych lesov TANAP–u Petra Líšku lykožrút zničil už štvrtinu lesov v Tichej a Kôprovej doline, čo je trojnásobne viac, ako padlo stromov po víchrici pred ôsmimi rokmi. Naopak, riaditeľ Správy TANAP–u Pavol Majko pripúša, že sa podkôrny hmyz rozmnožil, ale každý les musí ma údajne bezzásahové zóny.
To, že sa P. Žiga ochranárov zastal, je zaujímavé o to viac, že ho už pri nástupe do funkcie podozrievali z nadržovania lesníkom a drevárom. Sám totiž v minulosti podnikal s drevom. Teraz sa však s Jahnátkom dohodol, že vytvoria spoločnú pracovnú skupinu zloženú z odborníkov, ktorí rezortom odporučia, čo sa má chráni.
(Zdroj: Pravda, 13.7.2012)