Minister Mičovský hrozí demisiou: S nulou v pláne obnovy sa vraj nezmieri
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Už ani pozemkové úpravy a ani euro: Mičovský po zverejnení plánu obnovy nevylúčil demisiu. Takto znie titulok článku, ktorý zverejnil tento týždeň portál EURACTIV.sk. V jeho úvode píše, že národný plán obnovy a odolnosti potvrdil, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo nepatrí medzi priority súčasnej vlády. Ján Mičovský podľa portálu EURACTIV.sk hovorí, že sa nemôže zmieriť s tým, že obidva sektory v reformnom dokumente úplne chýbajú a opäť pripustil, že ak to tak zostane, nemôže sedieť na ministerskej stoličke. Na LESMEDIUM.sk dodávame, že ani obhospodarovanie lesov a spracovanie dreva, ktoré patria do rezortu pôdohospodárstva, nie sú prioritami tejto vlády, pretože neráta s podporou oboch odvetví. Ale o tom sa nehovorí...
"Ministerstvo financií, ktoré národný plán obnovy zastrešuje, doteraz zverejnilo niekoľko verzií dokumentu. Minister financií Heger to odôvodňuje tým, že poľnohospodárstvo nie je medzi odporúčaniami Európskej komisie a hovorí tiež, že pre farmárov a potravinárov Únia posiela už dosť peňazí zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.Hoci je pravda, že sektor chýba v každoročnej Správe o krajine, ktorá by podľa Komisie mala byť vzorom pre výber priorít plánu obnovy, poľnohospodárstvo to z neho automaticky nevylučuje.
Druhý argument je tiež pravdivý, no len čiastočne. Slovensko ročne dostáva z agropolitiky EÚ približne 800 miliónov eur. Väčšina z týchto peňazí ale ide na automaticky vyplácanú podporu príjmu farmárov a iba zlomok na investície, čiže na nejaké veľké reformy priestor nie je. U Hegera mohlo tiež zavážiť, že EÚ v rámci plánu obnovy vyčlenila pre farmárov a rozvoj vidiek osobitný balík peňazí – v prípade Slovenska 163 miliónov eur do roku 2023. Mičovský zatiaľ nezverejnil, ako tieto peniaze využije, ale nedá sa vylúčiť, že časť z nich pôjde opäť na nárokovateľné agrodotácie.
Viacero krajín EÚ chce využiť pandemické peniaze na investície do prípravy sektoru na klimatické zmeny. Rumunsko, Taliansko, Maďarsko, či Grécko chcú investíciami vylepšiť vodný manažment v poľnohospodárstve.Súvisí to aj s požiadavkou EÚ, aby 37 percent prostriedkov z národnej alokácie štáty vyčlenili na zelené projekty.
Ministerstvo pôdohospodárstva podľa slov Jána Mičovského Hegerovmu rezortu predložilo niekoľko dokumentov, ktoré mali obsahovať priority poľnohospodárstva pre plán obnovy. Minister takisto žiadal peniaze na vodozádržné opatrenia a závlahové systémy, ktoré sú zastarané. Práve tieto investície najviac požadovali aj farmári.
Ministerstvo financií nezaradenie agropotravinárstva do národného reformného plánu odôvodňuje aj tým, že Európska komisia v správach o Slovensku nedáva špecifické odporúčania pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Okrem toho navrhoval do reformného plánu zaradiť aj postupy trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, či dlhoočakávaný rizikový fond, ktorý by farmárom kompenzoval škody na úrode spôsobené výkyvmi počasia.
Mičovský v utorkovej diskusii relácie TA3 neskrýval sklamanie, že Heger jeho návrhy napokon nevypočul. „Nevyzerá to dobre,“ povedal o materiáli, ktoré ide do pripomienkového konania. „Peniaze z fondu obnovy potrebujeme, aby sme mohli robiť krajinotvorbu a krajina bola plná remízok, rybníkov a poldrov,“ dodal minister.
Mičovský priznal, že sa preto pod ním „dobrovoľne trasie stolička“. „Fakt je, že sme neuspeli. S nulou (v pláne obnovy pre poľnohospodárstvo) sa nezmierim. A ak prehrám, tak potom tak, ako sa patrí: ďalej tu (na ministerskej stoličke) sedieť nemôžem, lebo to nie je v poriadku,“ uviedol Mičovský s tým, že diskusie o národnom reformnom pláne ešte nie sú uzatvorené,“ uvádza sa okrem iného v článku zverejnenom na portáli EURACTIV.sk.
Link na celý článok, publikovaný na EURACTIV.sk: