Mimovládka SOS/BirdLife Slovensko podáva ruku vlastníkom lesov: Príklad spolupráce pre ekopopulistických politikov?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na sociálnej sieti uvádza, že na prvé výročie doteraz najštvavejšej envirokampane OSLOBOĎME NÁRODNÉ PARKY v réžii zoskupenia MY SME LES, ku ktorému sa možno chtiac či nechtiac pripojili aj mnohí ekoaktivisti, ktorým sa bridia tieto propagandistické mocenské praktiky a cestu v ochrane prírody vidia v skutočnej spolupráci so súkromnými vlastníkmi pôdy, sa na verejnosti objavuje veľmi príjemný príspevok z dielne SOS/BirdLife Slovensko, priamo oslovujúci ÚNIU regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
„Mimovládnej environmentálnej organizácie, ktorá bola iniciátorom Memoranda ZA ZDRAVÚ KRAJINU, ku ktorej sa v roku 2020 s radosťou pripojila na základe súhlasu všetkých 11 regionálnych združení aj naša ÚNIA.
Práve pri formulovaní textu Memoranda ZA ZDRAVÚ KRAJINU sme viedli dlhé, úprimné debaty, ako ďalej s ochranou prírody na Slovensku, ako opustiť slovenskú cestu NATURA2000, založenú na štátnej moci bez ochoty načúvať ľudom, miestnym obyvateľom, dokonca ani tým, ktorí vlastnia v územiach svoj súkromný majetok - pozemky chránené Európskou chartou slobôd a aj Ústavou Slovenskej republiky.
Veríme, že práve program LIFE môže byť tou platformou, kde reálne spojíme sily na Slovensku - súkromný sektor vlastníkov pôdy, lesov a mimovládne organizácie, ktoré nepodľahnú mamonu štátnych peňazí, núkaných politikmi cez rôzne biznis schémy a ukážeme aj slovenským politikom, plávajúcim na vlnách ekopopulizmu, ako vyzerá skutočná spolupráca.
Členovia ÚNIE z regiónov sú pripravení. Máme množstvo projektových nápadov počnúc súkromným PRÍRODNÝM PARKOM MALÁ FATRA, kde hlucháň spolu s miestnymi ľudmi bude hrať prím. Alebo lokality v chránených vodohospodárskych oblastiach, kde sú pripravené opatrenia na zadržiavanie vody, prospievajúce širšiemu územiu. Len chýba ochota štátu pomôcť - a to nielen finančne, ale aj legislatívne.
Určite možnosť spomenutú v príspevku SOS/BirdLife Slovensko využijeme, tak ako naši členovia využili možnosť podať projekty v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR v Poloninách aj na Muráni. Uvidíme, ako sa k tomu postavia kompetentné orgány a organizácie najmä v gescii Ministerstva životného prostredia SR. Či sa dočkáme ústretovosti, alebo len obštrukcií - "nedá sa"... No napriek tejto neistote, ideme do toho! A vďaka SOS/BirdLife Slovensko za tento príspevok,“ píše na sociálnej sieti ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Mimovládna organizácia SOS/BirdLife Slovensko v zmieňovanom príspevku na sociálnej sieti konštatuje, že na praktickú ochranu prírody štát dlhodobo z operačných programov vyčleňoval minimálne prostriedky.
„Možnosť zabezpečiť praktickú ochranu prírody u nás bola len v projektoch Life. Podať ich si kvôli náročným kritériam trúflo len niekoľko málo organizácií. V porovnaní s inými krajinami je preto u nás žiaľ menej obnovených chránených území.
Opakovanie sa mien niekoľkých úspešných žiadateľov o Life projekty na Slovensku navyše paradoxne vyvoláva u niektorých osôb neopodstatnenú nedôveru, že o výsledkoch Life projektu je dopredu rozhodnuté, štát nechce vyčleniť prostriedky pre vlastníkov a užívateľov pozemkov a lesníci sa na rozdiel od mimovládnych organizácií podieľať na Life projektoch nemôžu.
Pritom o Life projektoch nerozhoduje štát, ale Európska komisia. Preto by sme v tomto príspevku chceli ukázať pár príkladov veľmi pekných Life projektov zo zahraničia, na ktorých sa mohli podieľať lesníci, poľovníci, vlastníci a užívatelia pozemkov.
Veríme, že tieto príklady z rôznych kútov Európy povzbudia vedenie v ÚNII regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska a zapoja sa s podobnými projektami buď do aktuálnej výzvy na Life projekty s termínom do 4.10. (https://cinea.ec.europa.eu/.../life/life-calls-proposals_en?), alebo do niektorej ďalšej.
Uisťujeme neštátnych vlastníkov lesa, že sme presvedčení, že majú za sebou širokú skupinu organizácií, ktorá by dala predloženému projektu dôveryhodnosť, že sa navrhnuté aktivity podarí zrealizovať, čo by podľa nášho názoru zvyšovalo šancu na úspech projektu. Zároveň intenzívne spolupracujú s Národným lesníckym centrom a inými vedeckými organizáciami, čo by pri ich zapojení do projektu a prediskutovaní aktivít so Štátnou ochranou prírody SR iste zaručilo kredit projektu z odbornej stránky,“ píše okrem iného SOS/BirdLife Slovensko v príspevku na sociálnej sieti.
Zdroj: (3) ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska | Facebook