Mikrolesy - malé oblasti hustej výsadby lesných drevín: Príležitosť pre mestá, v ktorých žije vyše 85 percent svetovej populácie
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Naše mestá sú znečistené a preplnené, no výsadba stromov v mestských priestoroch môže zvýšiť biodiverzitu a vytvoriť biotopy pre budúcnosť, referuje portál Euronews Medzi rušnými ulicami, parkami a nákupnými centrami prebieha tichá zelená transformácia, ktorá prináša prírodu späť do mestského chaosu. Mikrolesy, malé oblasti hustej výsadby lesných drevín, sa vysádzajú všade, od Londýna po Los Angeles, uvádza portál SITA Klíma.
„Podľa správy State of the World’s Forests 2020 od OSN bolo od roku 1990 stratených viac ako 420 miliónov hektárov lesov kvôli inému využitiu pôdy. S viac ako 85 % svetovej populácie žijúcej v mestských oblastiach mikrolesy predstavujú kľúčovú príležitosť na boj proti odlesňovaniu.
Technika výsadby Miyawaki, ktorú v 70. rokoch 20. storočia vyvinul japonský botanik a odborník na ekológiu rastlín, profesor Akira Miyawaki, slúži ako inšpirácia pre mikrolesy po celom svete. Tieto rozmanité, organické malé lesy je možné vytvoriť na plochách veľkých iba 9 m² a využívajú výhradne pôvodné druhy, ktoré by v danej oblasti prirodzene rástli. Rastú až 10-krát rýchlejšie ako monokultúrne lesy a dosiahnu zrelosť už za 20–30 rokov.
Organizácia Earthwatch Europe od roku 2022 vysadila 285 mikrolesov. Tieto malé pozemky, pozostávajúce zo 600 stromov, môžu prilákať viac ako 500 druhov rastlín a živočíchov už počas prvých troch rokov. Výsadba prebehla na rôznych miestach, napríklad na športoviskách a v parkoch v londýnskej štvrti Haringey,“ píše portál SITA Klíma.
Link na celý článok: Ako môžu mikro lesy zachrániť naše mestá? - SITA Klíma