Mestskí lesníci z Revúcej: PBHL? Nevyhnutnosť, veľká výzva a problém zároveň
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V januárovom vydaní časopisu LES & Letokruhy 2021 uverejníme v rubrike Neštátne lesy skúsenosti mestských lesníkov z Revúcej s obhospodarovaním porastov so 70 percentným zastúpením buka na výmere viac ako 1 300 hektárov. Konateľom spoločnosti Mestské lesy Revúca s r.o. je už 27 rokov Ing. Ladislav Szabó. Zo stretnutia s ním v sídle spoločnosti i v lesných porastoch dnes uverejňujeme na portáli Lesmedium.sk úryvok z článku s jeho zamyslením nad najvhodnejším spôsobom hospodárenia v tamojších podmienkach.
„V našich prevažne bukových lesoch hospodárime podrastovým hospodárskym spôsobom. Po 27 rokoch už vidíme výsledky. Poznáme prírodné podmienky stanovíšť, ich produkčný a kvalitatívny potenciál. Vieme, kde sme dosiahli očakávané výsledky a kde bude potrebné robiť veci inak. Sme si vedomí, že pred lesníctvom sú v súčasnosti veľké úlohy, okrem iného prispôsobenie sa klimatickej zmene a prírode blízke hospodárenie.
Prírode blízke hospodárenie, definované v zákone o lesoch, predstavuje podľa nášho názoru nevyhnutnosť, veľkú výzvu a problém zároveň. Uvedomujeme si nevyhnutnosť prírode blízkeho hospodárenia so všetkými jeho pozitívnymi prínosmi pre trvalo udržateľné hospodárenie a budúcnosť lesov. Za veľkú výzvu ho považujeme preto, lebo vyžaduje zmenu myslenia a aj prístupu spoločnosti a lesníkov k lesu a hospodáreniu v ňom. Je to úloha pre viac ako jednu generáciu.
Výsledkom prírode blízkeho hospodárenia majú byť trvale viac etážové porasty. Dlhú obnovnú dobu potrebnú k dosiahnutiu tohto cieľa chceme dosiahnuť začatím obnovy v mladších porastoch. V starších bukových rubných porastoch nepovažujeme výrazné predĺženie obnovnej doby za účelné vzhľadom na kulmináciu prírastku a tvorbu nepravého jadra. Budúcnosť hospodárenia v revúckych mestských lesoch v nasledujúcich desaťročiach vidíme v prírode blízkom hospodárení, v kombinácii podrastového hospodárskeho spôsobu a účelového výberu,“ konštatuje Ing. Ladislav Szabó.
Jozef Marko