Mestské lesy Volary vyhrali súd so Správou Národného parku Šumava
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V takmer hodinovom dokumentárnom filme Českej televízie, ktorý nedávno odvysielala na ČT2 pod názvom Zelené plíce a o ktorom sme čitateľov portálu Lesmedium.sk už informovali, tvorcovia sprostredkovali divákom skúsenosť lesníkov z Mestských lesov Volary, ktorým sa podarilo vysúdiť od Správy Národného parku Šumava 2,5 milióna českých korún.
Mestské lesy Volary majú časť lesov na území Národného parku Šumava. Veľkú časť porastov tvoria rovnoveké smrekové lesy. Snažia sa s nimi pracovať tak, aby v budúcnosti boli rôznorodé. Riaditeľ Mestských lesov Volary Miroslav Řežábek v dokumente vysvetľuje, že smrekové monokultúry sú náchylné na kalamity. „Pretože sú stromy tenšie a majú vysoko korunu, majú aj ťažisko vysoko a vietor ich veľmi ľahko nahne, rozhúpe a stromy prasknú. Keď do tohto lesa vpadne lykožrút, tak má veľmi ľahkú obživu. A má ju na jednom mieste. Problém je v tom, že tieto stromy tu nemajú náhradníkov, takže vznikajú holiny. Preto sa snažíme les previesť na prírode bližší, v ktorom bude zastúpených viac drevín v rôznych výškach, hrúbkach a v rubnom veku.“
M. Řežábek ďalej vysvetľuje, že v takom lese majú stromy dlhšiu korunu, ktorá stromu znižuje ťažisko a ten je potom menej náchylný na vietor. Tak veľmi sa neohne a nezlomí. Podľa jeho slov je rôznorodý les omnoho odolnejší aj voči podkôrnemu hmyzu. Sú v ňom totiž stromy rôzneho veku a podkôrnik napadá len stromy vo veku nad 60 rokov, takže aj keby lykožrút zničil všetky staršie stromy, majú v poraste dostatok nástupcov na to, aby les ostal lesom. „A navyše je tu viac drevín. Je tu borovica, sú tu brezy, takže pre lykožrúta tu prakticky ostáva veľmi málo potravy,“ dodáva riaditeľ Mestských lesov Volary.
Mestské lesy Volary ale susedia s bezzásahovými zónami Národného parku Šumava. Z jednej takejto zóny sa šíril podkôrny hmyz. Aby mestskí lesníci ochránili svoje porasty, museli vyrúbať veľkú holinu. M. Řežábek v ďalšom zábere vo filme Zelené plíce hovorí: „Ja chápem a rozumiem tomu, že v národnom parku musia byť bezzásahové zóny. Ale musia existovať nejaké ochranné zóny, ktoré ochránia okolitých vlastníkov pred lykožrútovými kalamitami. Pokiaľ je mi známe, tak aspoň v našej oblasti Národného parku Šumava žiadne ochranné zóny neexistujú.“
Kvôli jednej holine požadovali volarské mestské lesy náhradu škody. Pdľa slov riaditeľa sa snažili so správou národného parku dohodnúť, ale nikam to neviedlo, tak podali žalobu. „Vysúdili sme zhruba 2,5 milióna korún. Zdá sa to veľa, ale peniaze sme dostali prakticky iba za drevo a ekologická hodnota celého lesa vyšla navnivoč,“ dodáva M. Řežábek.
Vladimír Dolejský, námestník pre riadenie Sekcie ochrany prírody a krajiny na Ministerstve životného prostredia ČR, ani Pavel Hubený, riaditeľ Správy Národného parku Šumava, nechceli rozhodnutie súdu v prospech lesníkov vo filme komentovať...
Link na dokumentárny film Zelené plíce, odvysielaný na ČT2:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12935442888-zelene-plice/