Prihlásiť

Medzinárodný výskum jarabiny oskorušovej a perspektívy jej využitia v lesných porastoch: Ide o našu najvzácnejšiu drevinu, predurčenú na širšie uplatnenie

V apríli tohto roku vykonali študenti Technickej univerzity (TU) v Mníchove alometrické merania jarabiny oskorušovej v lesných porastoch západného Slovenska s cieľom posúdiť rastové schopnosti a možnosti lesníckeho využitia tejto voči zmenám klímy odolnej dreviny. Meraniam predchádzal monitoring výskytu tejto našej domácej a zároveň najvzácnejšej dreviny. Podnetom na realizáciu monitoringu bola požiadavka TU Mníchov, ktorá projekt výskumu zastrešuje. Ide o medzinárodný projekt, na ktorom sa podieľajú krajiny ako Švédsko, Tirolsko, či Bavorsko.

Doporučený Foto: Ing. Martin Mokráň Foto: Ing. Martin Mokráň

Môj bývalý kolega z bavorských štátnych lesov, ktorý je v súčasnosti docentom na TU Mníchov, ma oslovil s požiadavkou, či by sa nenašlo 50 jedincov oskoruše rastúcich v lese, čo predstavuje minimálny počet jedincov pre realizáciu projektu. Oslovil som preto obhospodarovateľov lesa a bývalých kolegov, ktorí pracovali, resp. pracujú v lesných oblastiach, kde som ešte ako taxátor nachádzal jedince tejto dreviny.

Výsledok monitoringu ma tak trochu zaskočil, pretože z asi 30 jedincov, ktoré som evidoval, sa mi nakoniec podarilo zmapovať približne 120 jedincov na 20 lokalitách v pohoriach Strážovskej hornatiny, Považského Inovca, Bielych a Malých Karpát. Zaujímavé bolo, ako v priebehu monitoringu stúpali počty jedincov, kedy sa napr. na lokalite Bodovka v Považskom Inovci mala podľa informácie môjho známeho nachádzať jedna oskoruša, neskôr lesník štátnych lesov potvrdil výskyt ďalších piatich, rovnako lesník súkromného obhospodarovateľa ďalších 5 jedincov a nakoniec sme zmapovali v jednej doline zhruba 30 kvalitatívne hodnotných jedincov vo veku 70-80 rokov.

Podobne to bolo aj na iných lokalitách. Počas meraní som obišiel okolie výskytu meraných jedincov a počet nájdených jedincov sa prakticky vždy zdvojnásobil. Koľko jedincov oskoruše v skutočnosti rastie v našich lesoch ťažko odhadovať. Vzhľadom k tomu, že ide iba o čiastkovú inventúru výskytu oskoruše, ako aj vzhľadom na stále nové informácie o výskyte v ďalších porastoch si dovolím tvrdiť, že skutočné číslo je niekoľkonásobne vyššie, odhadom 1 000 – 3 000 kusov.

Treba si uvedomiť, že sa ide o našu najvzácnejšiu drevinu, čo podporujú aj údaje odbornej literatúry, kde sa štatisticky uvádza výskyt jedného jedinca jarabiny oskoruše na 500 jedincov jarabiny brekyne, ktorá je takisto považovaná za vzácnu lesnú drevinu. Vzácnosť výskytu je daná predovšetkým nárokmi tejto dreviny na svetlo. Už teraz ale vieme povedať, že výskyt tejto našej najvzácnejšej a najhodnotnejšej dreviny nemáme ani zďaleka podchytený. Preto je potrebné, aby monitoring výskytu a mapovanie pokračovali ďalej.

Vzhľadom k tomu, že väčšinu jedincov strácame už v štádiu zmladenia, kedy je táto silne svetlomilná drevina potlačená hlavnou drevinou, a neskôr v prerezávkach a prebierkach, je potrebné zabezpečiť jej ochranu vhodnou formou výchovy, ktorá zohľadňuje nároky tejto dreviny na svetlo a stanovište. Oskoruša je typickou drevinou dubinových spoločenstiev, kde sa vyskytuje hlavne vo výmladkových - nízkych, príp. stredných lesoch. Na týchto lokalitách nachádza lepšie svetelné podmienky, pretože nemusí súperiť o priestor v hustom zmladení s hlavnými drevinami, ktoré majú nižšie nároky na svetlo a na rozdiel od oskoruše vytvárajú viac tieňa, čím potlačia svetlomilnú oskorušu.

Oskoruša patrí k drevinám, ktoré nevytvárajú intenzívny tieň, ktorým by potlačili konkurenciu, a skôr sa uhýbajú konkurencieschopnejšej hlavnej drevine, čo pri chýbajúcej podpore pri výchove porastov vedie k vytváraniu jednostranných korún a ohýbaniu kmeňov v mladom veku. Výskyt jedincov oskoruše v optime duba, prípadne iných hlavných drevín je vo vyššom veku náhodný, väčšinou ak sa podporil kvalitný jedinec považovaný za duba. Kôra oskoruše je totiž len veľmi ťažko odlíšiteľná od kôry duba, čo vedie často k zámene týchto dvoch drevín. A keďže plodiť začína oskoruša v poraste až vo veku okolo 60 rokov, často sa omylom odstráni ako nežiadúca v rámci výchovy porastov.

Preto je jej včasná identifikácia a podpora v poraste základnou podmienkou pre jej prežitie a vytvorenie kvalitných sortimentov. Drevo oskoruše býva na dražbách dreva v zahraničí, ak odhliadneme od niektorých vzácnych foriem ako napr. svalcovitý javor – ceny atakujú 10 tis. eur/m3, najlepšie zhodnocované. Pri spracovaní sa využívajú jej vlastnosti ako tvrdosť, vysoká objemová hmotnosť (0,88 g/cm3), jemné vlákna a farba. Z kvalitnejších kmeňov sa vyrába dyha na nábytok, vo forme intarzie do zárubní, dverí a pod.

Čo sa samotných meraní týka, kolegovia z TU Mníchov merali výšku, priemer v prsnej výške, projekciu koruny, výšku nasadenia koruny, u konkurenčných drevín stojacich do vzdialenosti polovice výšky stromu zmerali ich priemer a vzdialenosť od oskoruše. Tie isté merania potom vykonali na priemernom dube, aby sa porovnali rastové a kvalitatívne ukazovatele týchto dvoch drevín, ktoré sa v porastoch najčastejšie spolu vyskytujú.

Napriek tomu, že oskoruša, podobne ako brekyňa, či hruška planá sú iba primiešanými drevinami, vieme ich podiel v porastoch cieleným hospodárením zvýšiť, čím by tieto dreviny vytvorili kostru porastu, ktorá by mala pozitívny vplyv aj na hlavé dreviny, a to vo forme vyššej stability a prirodzenej odolnosti porastu voči škodcom, a to hlavne u duba, ktorý je atakovaný celým spoločenstvom žravých húseníc.

Čo sa týka rastových schopností, merané jedince dosahovali v závislosti od veku a stanovišťa výšky od 17 do 32 m, pri priemere od 20 do 60 cm. Zo 120 stromov sa našlo iba 8 jedincov s hrúbkou cez 50 cm, čo je málo. Chýbajú jedince v rubných porastoch, i keď pred 20 rokmi som evidoval 8 takýchto jedincov pri Uhrovci a na Zľavách neďaleko Považského Podhradia špičkovej kvality, ktoré však už boli vyťažené. Podobne sa vyskytovali rubné jedince pri Radošinej, Žitnej Radiši a Smolinskom. Vo viacerých prípadoch obhospodarovatelia odstránili zámerne oskoruše v rámci prebierok, pretože nepoznali hodnotu tejto dreviny.

Skúsenosti z Nemecka poukazujú na to, že oskoruša dokáže pri vhodných podmienkach dosiahnuť aj vyšších rozmerov, ako napr. jedince v poraste pri Bad Kissingene s výškou cez 35 m. Ďalší jedinec, ktorý bol vyťažený medzi Karstadtom a Wúrzburgom meraný na zemi mal dĺžku 42,5 m, čo v rubnom veku dosiahne dub v optime svojho výskytu iba zriedka. Čo sa týka stanovíšť s výskytom oskoruše, prekvapujúco boli zaznamenané výskyty nielen na južných, ale aj na severných, východných, či západných expozíciách, prevažne v zmesi s dubom, hrabom, lipou, ale aj v bučinách mimo optima jeho výskytu. Z geologického pohľadu rastú s obľubou na vápencoch, ale našli sa aj na kremenitých kyslých stanovištiach, či pieskovcoch so sprašou.

Rastové a odolnostné vlastnosti jarabiny oskorušovej ju predurčujú na širšie uplatnenie v našich lesoch, hlavne na stanovištiach, na ktorých už naše dreviny narážajú na hranice svojich možností. Nemecko je jednou z krajín, ktoré aktívne pristupujú k stabilizácii lesných porastov v meniacich sa klimatických podmienkach. V prvom kroku hľadajú možnosti využitia našich domácich, doposiaľ prehliadaných drevín, ako napr. oskoruša a brekyňa.

V ďalšom kroku využívajú fenotypy domácich drevín z južných oblastí ich rozšírenia, využívajú asistovanú migráciu, kedy posúvajú pásmo rozšírenia do vyšších polôh a smerom na sever, udržujú osvedčené cudzokrajné dreviny ako zelenú formu duglasky, dub červený a v poslednom čase pokusne vnášajú do porastov odolné cudzokrajné dreviny s kvalitným drevom a dobrými rastovými schopnosťami, ako céder libanonský, či lieska turecká.

Vzhľadom k tomu, že naša legislatíva neumožňuje vnášanie cudzokrajných drevín do porastov, je možnosť využitia týchto našich domácich a odolných vzácnych drevín o to aktuálnejšia. Merania, ktoré boli vykonané na Slovensku, budú porovnávané s meraniami z iných krajín, pričom výsledky prinesú nové poznatky pre využitie jarabiny oskorušovej aj v našich lesoch.

Ing. Martin Mokráň

Naposledy zmenené: pondelok, 12 jún 2023 09:55
Prečítané: 1493
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Výskumník, ktorý pôsobil v Tatranskom národnom parku celý pracovný život, hovorí o smutnom osude limby

TÝŽDŇOVKA: Výskumník, ktorý pôsobil v Tatranskom národnom parku celý pracovný život, hovorí…

Aktuálne

Zobrazenie:19645

Tento týždeň som spracoval podklady zo stretnutia s Ing. Jánom Ferenčíkom do rubriky Osobnosti v časopise LES & Letokruhy. Rodák z Kežmarku a od...

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka výsledkom ich práce na plochách po kalamite namiesto vývratov a suchárov vitálne a zmiešané mladé lesné porasty

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka…

Aktuálne

Zobrazenie:12640

S predsedom Spolku bývalých urbárnikov Pozemkové spoločenstvo Vyšná Boca Ing. Pavlom Zacharovským a odborným lesným hospodárom i lesníkom v jednej osobe Ing. Jozefom Gracíkom...

Kde končí drevo zo Slovenska a kto na ňom zarába? V relácii Kontakty Rádia Slovensko odpovedali Peter Zemaník a Peter Gogola

Kde končí drevo zo Slovenska a kto na ňom zarába? V relácii…

Aktuálne

Zobrazenie:11584

Rádio Slovensko sa v publicistickej relácii Kontakty sa zameriava na témy, súvisiace s každodenným životom. Témy sa dotýkajú najmä oblastí...

Slovenská lesnícka komora: Čo sa ešte musí stať, aby bol na Slovensku efektívne riešený problém premnoženia medveďov?!

Slovenská lesnícka komora: Čo sa ešte musí stať, aby bol na Slovensku…

Aktuálne

Zobrazenie:7261

Slovenská lesnícka komora v aktuálnej tlačovej správe konštatuje, že včera v dopoludňajších hodinách vyhasol po útoku medveďa ďalší ľudský život. V katastri obce...

Názor: Nariadenie EUDR sa dotkne všetkých lesníkov, samostatným problémom je duplicita štátnej správy

Názor: Nariadenie EUDR sa dotkne všetkých lesníkov, samostatným problémom je duplicita štátnej…

Aktuálne

Zobrazenie:5916

Čas, kedy začneme na Slovensku reálne uplatňovať Nariadenie EÚ 1115 (Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie 2023/1115 z 31...

Slovenská poľovnícka komora o prieskume medzi poľovníkmi: Biopásy majú najvýraznejší prínos pre zajačiu, bažantiu a srnčiu zver

Slovenská poľovnícka komora o prieskume medzi poľovníkmi: Biopásy majú najvýraznejší prínos pre…

O čom sa píše

Zobrazenie:4862

Slovenská poľovnícka komora v spolupráci s OZ Zeleň a SOS Birdlife Slovensko zrealizovala v auguste medzi poľovníkmi prieskum s názvom Biopásy v praxi. Cieľom...

Hlavné správy

Odvolaný generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR: Problém s medveďom hnedým ostane nevyriešený

Odvolaný generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR: Problém s medveďom hnedým ostane…

O čom sa píše

Odvolaný generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Štefan Kysel kritizoval nedostatočnú spoluprácu a komunikáciu zo strany Ministerstva životného prostredia SR...

Prečítajte si viac
Štátni a vojenskí lesníci ponúkajú drevo na 38 aukciách: Atraktívne ponuky najmä ihličnatých sortimentov

Štátni a vojenskí lesníci ponúkajú drevo na 38 aukciách: Atraktívne ponuky najmä…

Aktuálne

Po dvoch týždňoch sa v týchto dňoch koná ďalší diel seriálu elektronických aukcií dreva (EAD), organizovaný š.p. LESY SR. Na...

Prečítajte si viac
Pôdohospodárska platobná agentúra: Podpora investícií do lesníckych technológií

Pôdohospodárska platobná agentúra: Podpora investícií do lesníckych technológií

Aktuálne

Pôdohospodárska platobná agentúra aktuálne zverejnila na svojej internetovej stránke Zoznam povinných príloh k žiadosti o platbu vrátane dôležitých upozornení pre prijímateľa...

Prečítajte si viac
Lesy ČR a nová aplikácia Správca lesa na webe a v mobile: Rýchlejšia a lepšia komunikácia s vlastníkmi súkromných a obecných lesov

Lesy ČR a nová aplikácia Správca lesa na webe a v mobile:…

O čom sa píše

O hospodárení podľa zákona a právnych predpisov, dotačných zdrojoch i odborných odporúčaniach informuje vlastníkov súkromných a obecných lesov, pre ktorých...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora