Medzinárodný tím vedcov: Možno naučíme stromy, aby mali dlhšie korene...
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Medzinárodný tím vedcov z univerzít v Chicagu, Pekingu a Kuej-čou sa zaradil do radu veľkého množstva odborníkov, ktorí sa snažia pomôcť poľnohospodárom postaviť sa tvárou klimatickej zmene. V centre ich záujmu bolo naštartovať v rastlinách mechanizmus, ktorý by im umožnil vydržať meniace sa podmienky. Dosiahli výrazný úspech. Dokázali totiž u poľnohospodárskych rastlín výrazne zvýšiť ich úrodnosť. Výskum publikovali v časopise Nature Biotechnology. U nás o ňom informuje portál NášVidiek.sk.
V pôvodných testoch sa zvýšila úrodnosť ryže a zemiakov o 50 percent. Rastliny boli takisto väčšie, vytvorili silnejší koreňový systém a lepšie odolávali stresu zo sucha. Analýza takisto ukázala zvýšenie efektívnosti fotosyntézy. To všetko dokázali úpravou RNA. „Táto zmena je skutočne dramatická. A čo viac, funguje to takmer na každej rastline, u ktorej sme to vyskúšali. Je to pritom veľmi jednoduchá modifikácia,“ povedal vedúci výskumu Čchuan Che podľa portálu NášVidiek.sk.
Vedci veria, že tento postup uspeje a pomôže zvládnuť výzvy súvisiace s klimatickou zmenou a ďalšími tlakmi vyvíjanými na poľnohospodárstvo po celom svete. „Sme závislí od rastlín v mnohých veciach – od dreva, jedla, liekov, kvetov až po olej. Takto môžeme zvýšiť zásoby z väčšiny rastlín,“ povedal Čchuan Che. Podľa vedeckého tímu využitie presahuje oblasť poľnohospodárstva. „Mohli by sme nasmerovať trávy v ohrozených oblastiach, aby vydržali sucho. Možno by sme naučili stromy, aby mali v niektorých oblastiach dlhšie korene a vyvarovali sa tak vyvráteniu počas búrky. Potenciálov je naozaj veľa,“ uzavrel na portáli NášVidiek.sk Čchuan Che.
Link na celý článok na portáli NášVidiek.sk